Fjalë Kyçe

Nëna 32-vjeçare ia lë amanet familjes të kujdeset për dy djemtë e saj, pak para se të vdesë nga kanceri

Nëna 32-vjeçare ia lë amanet familjes të kujdeset për dy djemtë e saj, pak para se të vdesë nga kanceri

Një nënë e dy djemve bëri një lutje përfundimtare mjaft emocionale në kohën kur po humbiste betejën me kancerin e zorrëve. Ajo i ka kërkuar familjes së saj të kujdeset për djemtë e saj.

Tanya Davies, 32-vjeçare, nga Newcastle, vdiq të enjten, vetëm 20 muaj pasi ishte diagnostikuar nga sëmundja e rëndë, duke lënë djemtë e saj Ben-in 14-vjeçar dhe Jack-un tetëvjeçar, në kujdesin e familjes së gjerë.

Tanya, e cila e dokumentonte sëmundjen e saj në mediat sociale, madje edhe postonte fotografi gjatë javëve të fundit, e la familjen e saj ‘të pikëlluar’ ndërsa ajo po linte amanetin e saj të fundit para të afërmëve që ishin mbledhur pranë shtratit të saj.

Këtë javë ajo do të festonte ditëlindjen e saj e 33-të, miqtë dhe familja kujtuan Tanyan, duke thënë se ajo ishte ‘njeri shumë i dashur’.

Ian Bennett i afërm thotë i saj shprehet se Tanya kishte buzëqesheje në fytyrë përkundër sëmundjes së saj. Ajo madje shpesh shihej duke postuar fotot e saj duke u kënaqur dhe duke bërë grim përkundër trajtimit të saj rraskapitës.

‘Gjatë 20 muajve të fundit ajo ka qenë një person kaq i fortë’, tha ai.

Ai zbuloi se në muajt para vdekjes së saj, ajo vazhdimisht do t’i thoshte atij: “Daja Ian, ju lutemi sillni djemtë lart.” Ishte e gjitha ajo që donte, “tha ai.

Pasi u tha se ishte shëruar nga sëmundja, por më pas sëmundja u kthye sërish në vitin 2018.

Para vdekjes së saj, ajo kishte zbuluar në Facebook se kishte rezervuar një pushim familjar në Greqi si një mbështetje për djemtë e saj, një udhëtim që ajo nuk do ta bëjë kurrë.

Ajo shkroi në një postim përfundimtar: ‘Nuk mund të presim … më shumë kujtime që duhet të bëhen’.

Në Krishtlindje, ajo mësoi se sëmundja ishte përhapur në gjithë trupin e saj dhe tani kishte vendosur që gjithë kohën ta kalonte me djemtë e saj Ben-in dhe Jack-un.

Ajo i tha gazetës lokale ChronicleLive: ‘Unë vetëm dua të di nëse ata do të jenë OK’.

Në Facebook, kanë vërshuar komentet për nënën guximtare.

“Ajo ishte gjithmonë aty për djemtë e saj, pavarësisht se çfarë ndodhte me të,” tha një i afërm. ‘Dhe mesazhi i saj i fundit ishte të siguroheshim se ishim atje për ta’.

Funerali i Tanya Davies do të mbahet në Krematoriumin e rrugës Perëndimore të enjten më 30 maj. /Gazeta Alo/