Fjalë Kyçe

Vdes në moshën 91 vjeçare tekstshkruesi Norman Gimbel

Vdes në moshën 91 vjeçare tekstshkruesi Norman Gimbel

Norman Gimbel, tekstshkruesi që rrëmbeu çmimet Oscar dhe Grammy, ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare, ka njoftuar familja e tij.

Tekstet e Gimbel përfshijnë këngën e njohur botërore “Killing me Softly with his song” nga Roberta Flack, Fugees dhe të tjerë, si dhe këngën tematike të serialit televiziv Happy Days.

Organizata e të drejtave në muzikë, BMI, tha se ndjehen të trishtuar nga lajmi për vdekjen e Gimbel, duke e përshkruar si “një njeri shumë të talentuar që do t’i mungojë të gjithëve”..

Norman Gimbel kishte lindur në Brooklyn dhe filloi karrierën e tij me producentët David Blym dhe Edwin Morris. Ai ishte i njohur për punën e tij në film dhe television. Bashkëpunimi i tij me kompozitorin Charles Fox, rezultoi me këngën Killing me Softly që mori cmimin Grammy më 1973.