Fjalë Kyçe

Dalai Lama shtrihet në spital

Dalai Lama shtrihet në spital

Dalai Lama është dërguar në spital në kryeqytetin indian, New Delhi, me një infeksion në gjoks, por raportohet se gjendja e tij shëndetësore është e qëndrueshme.

Ndihmësi i tij personal Tenzin Taklha tha se kishte fluturuar në New Delhi nga kodra e qytetit ku edhe po jetonte, pasi u ankua për shqetësim.

Udhëheqësi shpirtëror 83-vjeçar i Tibetit u arratis në Indi 60 vjet më parë pas një kryengritjeje të dështuar kundër sundimit kinez.

Laureati i Nobelit për paqe është jashtëzakonisht popullor, por ka reduktuar angazhimet e tij globale në vitet e fundit, transmeton kp.

“Mjekët e kanë diagnostikuar atë me një infeksion në gjoks dhe po trajtohet për këtë, gjendja e tij tashmë është e qëndrueshme , dhe do të trajtohet për dy-tre ditë këtu”, tha Tenzin Taklha për agjencinë e lajmeve Reuters.