Fjalë Kyçe

Qeveria gjermane deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të Angela Merkel

Qeveria gjermane deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel është parë të dridhet për herë të tretë brenda pak muajve.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, pasi kancelarja u përpoq përsëri të dridhej.

Trupi i saj po lëkundej gjatë një takimi me kryeministrin finlandez Anthony Rine.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane njoftoi se gjendja shëndetësore e kancelares është e mire, transmeton KosovaPress.

Skena të dridhjes kancelarja 65-vjeçare përjetoi edhe në takimet e 27 qershorit kur ajo qëndronte pranë presidentit gjerman Frank-Walter Steinmeier në një ceremoni për të emëruar një ministër të ri të Drejtësisë.

Pothuajse e njëjta skenë u zhvillua ndërsa Merkel e mirëpriti presidentin e Ukrainës Volodimir Zelensky dhjetë ditë më parë.

Merkel qëndroi pranë Zelensky në diell, ndërsa grupi ushtarak intonoi himnet e Gjermanisë dhe Ukrainës kur ajo filloi të dridhej.