Fjalë Kyçe

​Bahtiri viziton fshatrat shqiptare të Leposaviqit, premton bashkimin e Mitrovicës këtë vit

​Bahtiri viziton fshatrat shqiptare të Leposaviqit, premton bashkimin e Mitrovicës këtë vit

Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, përveç aktiviteteve tjera për nder të Pavarësisë së Kosovës, ka vizituar sot tre fshatrat e thella shqiptare të komunës së Leposaviqit.

Ai së bashku me bashkëpunëtorët e tij, kanë bërë homazhe para varrit të heroit Kadri Bistrica në fshatin Bistricë, ku ka vendosur edhe flamurin kombëtar e shtetëror.

“Sot është ditë e lumtur për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës dhe posaçërisht të Mitrovicës… Jemi duke bërë aktivitete të ngjeshura për ditën e sotme të cilat i kemi paraparë… Nuk jemi ndalur vetëm në Mitrovicë, por kemi shkuar deri në Leposaviq duke nderuar dhe respektuar edhe heroin tonë Kadri Bistricën…Te varri i Kadri Bistricës kemi vendosur flamurin kombëtar, por edhe shtetëror të Republikës së Kosovës”, ka thënë Bahtiri.

Sa i përket nismës së tij për bashkimin e qytetit të Mitrovicës, ai ka përsëritur premtimin e tij, duke u shprehur shumë i bindur se një gjë e tillë do të ndodhë sivjet.

“Janë procese që duhet të ecin dhe unë po ju garantoj të gjithëve pavarësisht nëse dikush e dëshiron apo jo, por bashkimi i qytetit do të jetë deri atje ku isha unë sot, në ato tre fshatra Koshtovë, Bistricë dhe Cerajë… Kjo do të ndodhë sivjet”, potencoi Bahtiri