Fjalë Kyçe

14 vite nga debutimi i Messit në Ligën e Kampionëve, ja rruga e tij

14 vite nga debutimi i Messit në Ligën e Kampionëve, ja rruga e tij

Kjo e premte shënon 14 vjetorin e debutimit të Leo Messit në Ligën e Kampionëve.

Frank Rijkaard i dha atij alternativën në një Shakhtar Donetsk-FC Barcelona (2-0) të ditës së gjashtë dhe të fundit të fazës së grupit. Ekipi azulgrana po luante, së bashku me Milanin, vendin e parë.

Messi, i cili kishte debutuar zyrtarisht më 16 tetor 2004 Espanyol-Barcelona a (0-1) ka luajtur lojën e tyre të pestë në Ukrainë, pasi duke luajtur me ekipin e parë kundër Osasuna (3-0), Gramenet (1-0, humbjen dhe eliminimin në Kupë në finalen e tridhjetë e dytë, të vetme) dhe Malaga (4-0).

Argjentinas, i cili ka filluar, ka luajtur në pozicionin e Eto’o dhe dukej degë dorsal (numri 30) merituar një aprovuar (5) për sport të dërguarit. Pavarësisht nga ky përparim i parë kontinental, Messi nuk ka vazhduar në Evropë dhe Rijkaard nuk e kanë atë në raundin e dytë kundër Chelsea (2-1 në Camp Nou dhe 4-2 në Stamford Bridge).

Messi, megjithatë, ndërhyri në ndeshjen e ndëshkimit që më në fund Iniesta dështoi. Një qendër e Xavi argjentinase përfundoi me prishjen e Egarensës brenda zonës. Dënimi maksimal i hedhur nga manchego, i cili mund të përbëjë rezultatin, u refuzua nga qëllimi Lastuvka.

Statistikat në Ligën e Kampionëve

Që atëherë, Messi ka luajtur 128 ndeshje Champions League me një rekord prej 76 fitore, 33 barazime dhe 19 humbje. Ai ka shënuar 106 gola dhe ka fituar 4 tituj (2005-06, 2008-09, 2010-11 dhe 2014-15).

Sa i përket golave, ai ka nënshkruar 60 në Kamp Nou, 44 larg prej tij dhe 2 në fushë neutrale (në dy finalet kundër Manchester United). Arsenali, me 9 gola, është rivali i preferuar i Messit në Ligën e Kampionëve, pasuar nga Milan dhe Celtic, të dy me 8 gola.