Fjalë Kyçe

AccuWeather publikon parashikimin: Ky dimër, krejtësisht ndryshe nga ai i mëparshmi

AccuWeather publikon parashikimin: Ky dimër, krejtësisht ndryshe nga ai i mëparshmi

Shërbimi meteorologjik me famë botërore AccuWeather ka publikuar një parashikim të madh sezonal për Evropën.

Në fillim të parashikimit, ata shkruajnë se vendet në të gjithë Evropën po përjetojnë një valë të re të koronavirusit, e cila nxiti kufizime të reja që hyjnë në fuqi vetëm disa javë para fillimit të dimrit.

“Ndërsa është e pasigurt se si do të zhvillohet pandemia në muajt e ardhshëm, ekipi i parashikuesve afatgjatë të AccuWeather është shumë i sigurt se çfarë moti mund të presin evropianët këtë dimër. Ekipi përfshin Tyler Roys, i cili ka qenë një meteorolog në AccuWeather për gati një dekadë, Alan Reppert, një meteorolog i vjetër që ka qenë me AccuWeather që nga viti 2001 dhe Jason Nicholls, një meteorolog i vjetër që drejton parashikimin ndërkombëtar të AccuWeather.

Ndërsa stinët kalojnë nga vjeshta në dimër, parashikohet që gjurma kryesore e stuhive në të gjithë Evropën do të lëvizë në jug, dhe stuhitë e shumta do të lëvizin në Evropën Jugore dhe Detin Mesdhe, por edhe Ballkan.

“Unë mendoj se do të jetë shumë më e stuhishme në krahasim me atë që kemi parë në vitet e mëparshme në Spanjë, Portugali dhe Francën e Jugut”, tha Reppert.

Disa nga qytetet më të mëdha në Evropë që mund të përjetojnë kushte të stuhishme këtë dimër përfshijnë Lisbonën në Portugali, Madridin dhe Barcelonën në Spanjë, Nicën dhe Francën dhe Romën, Athinën dhe Bukureshtin.

Stuhitë, shkruan AccuWeather, do të kërcënojnë jetën dhe pronën në të gjithë rajonin.

Përmbytjet në Ballkan

Stuhitë që zhvillohen në këtë model, thotë Roys, mund të marrin shumë kohë përpara se të lëvizin nga Spanja në Itali, në të gjithë Ballkanin në Turqi ose Ukrainë.

Progresi i ngadaltë i këtyre stuhive do të rezultojë në një rrezik në rritje të përmbytjeve sidomos në Italinë Veriore dhe Ballkanin Perëndimor.

Përmbytjet janë bërë tashmë një problem në pjesë të Evropës Jugore gjatë vjeshtës kur stuhia Alex goditi rajonin, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të mëdha. Të paktën dy njerëz u vranë.

Gjurma e stuhisë jugore në të gjithë Evropën këtë dimër do të rrisë gjithashtu numrin e ditëve me stuhi dhe uragane në Kroaci.

“Bora dihet që arrin forcën e uraganit dhe këto janë erërat që do të zbresin nga Alpet Dinarike në Italinë Lindore”, tha Roys. Reshjet mund të intensifikohen në Italinë lindore për shkak të ngritjes së ajrit mbi malet dhe largimit nga deti.

Megjithëse Alpet italiane mund të përfundojnë në reshje dëbore nën normale, bora mund të grumbullojë dëborë në malet e Italisë pranë Detit Adriatik.

Britania e Madhe dhe Evropa Qendrore

Dimrin e kaluar në Evropën veriore, u regjistruan një numër jashtëzakonisht i madh stuhish, të cilat mbuluan brigjet me valë të forta dhe erëra uragani. Sidoqoftë, duket se kjo nuk do të ndodhë më këtë vit.

Stuhitë e rralla në të gjithë Evropën veriore do të çojnë në probleme të thatësirës, ​​shkruan AccuWeather.

“Franca veriore dhe veçanërisht Gjermania perëndimore kanë qenë të thata gjatë muajve të fundit kështu që kushtet e thata që presim këtë dimër nuk do të ndihmojnë aspak,” tha Roys.

Evropa lindore

Dimri i kaluar ishte një nga më të ngrohtët e regjistruar në Evropën Lindore me shumë pak stuhi dëbore. Nga dhjetori në shkurt, Moska kishte një mesatare prej 8 gradë Celsius mbi normalen.

Por kjo nuk pritet këtë vit, nuk pritet as një dimër shumë i ftohtë.

“Në Moskë, koha do të jetë afër normales për sezonin e dimrit,” tha Reppert. E njëjta gjë mund të thuhet për pjesën më të madhe të rajonit, duke përfshirë Finlandën, Estoninë, Letoninë, Lituaninë, Bjellorusinë dhe pjesë të Ukrainës.

Një ndryshim i madh në krahasim me vitin e kaluar është se depërtime të ftohta herë pas here do të ndodhin në rajon, dhe së bashku me depërtimet e ajrit të ftohtë, pritet edhe bora.

“Edhe nëse dimri është më i ngrohtë se mesatarja në shumë vende, do të ketë një mundësi të shtuar të stuhive të dimrit”, tha Roys.