Fjalë Kyçe

Armend Xhoxhaj mposht me pikë Roman Fressin në Magdeburg

Armend Xhoxhaj mposht me pikë Roman Fressin në Magdeburg

Pesha e kryqëzuar Roman Fress dhe Armend Xhoxhaj luftuan për titullin WBO Inter-Continental në luftën kryesore të mbrëmjes së boksit SES në skenën e liqenit në Elbauenpark Magdeburg.

Pasi Roman Fress (15-0, 9 nokaut) fitoi titullin e tij në WBO Inter-Continental vitin e kaluar kundër Kamel Kouaouch në skenën e liqenit në Magdeburg me një nokaut spektakolar dhe ishte në gjendje ta mbronte me sukses në të njëjtin vit, 28-vjeçari ishte nga mbrojtja e dytë e titullit të ekipit SES.

Në një luftë që zgjati maksimumi 10 raunde, ishte kundër Armend Xhoxhaj me bazë në Nuremberg (13-2, 7 nokaut), i cili mundi të siguronte titujt botërorë të shoqatave më të vogla botërore GBU dhe WBF në vitin 2021.

Xhoxhaj, e nisi duelin nga mesi i ringut dhe bëri presion. Ai e përzuri Fressin përpara dhe që në fillim u përpoq të kapte skeptrin me duar të rënda. Edhe pse kampioni në fuqi ishte njeriu më i madh, ai e kishte të vështirë të mbante kundërshtarin e tij shpërthyes në distancë dhe u angazhua vazhdimisht në veprime në gjysmë dhe afërsi. Ai e përdori vetëm goditjen e tij pak.

Edhe në raundin e tretë, Armend Xhoxhaj ka qëndruar agresiv dhe ka fituar gjithmonë qendrën e ringut. Roman Fress kishte probleme të dukshme me njeriun nga Nuremberg, të cilin mundi ta godiste disa herë në raundin e katërt.

Të dy protagonistët kaluan me shpejtësi të madhe edhe në raundin e pestë. Këtu u bë e qartë se Xhoxhaj nuk donte të linte vendimin e gjyqtarëve. Të dy boksierët shpesh qëndronin këmbë për këmbë dhe u përplasën me njëri-tjetrin me grepa në trup dhe veçanërisht në kokë – çfarë lufte!

Pas një goditjeje të fortë në kokë, Xhoxhaj u tund për një kohë të shkurtër në raundin e gjashtë, por shpejt u rikuperua dhe i ra pak Fressit, i cili tashmë ishte i shënuar qartë dhe ndjesia e distancës së të cilit linte ende diçka për të dëshiruar.

Xhoxhaj, i cili humbi herët nga Mateusz Masternak vitin e kaluar, mbeti njeriu dominues në raundin e ardhshëm. Ai ishte gjithmonë në gjendje të kapte Fressin në litarë dhe të shënonte goditje të qarta.