Fjalë Kyçe

Arteta: Po ndërtojmë diçka të jashtëzakonshme

Arteta: Po ndërtojmë diçka të jashtëzakonshme

Mikel Arteta beson se Arsenali duhej të duronte këtë periudhë vuajtjesh para se të ishte në gjendje të “ndërtonte diçka të jashtëzakonshme”.

Arteta nisi një fillim të shkëlqyeshëm si menaxher i Arsenalit, duke fituar Kupën FA në sezonin e tij të parë, por që atëherë ka qenë një betejë e vështirë, me ‘Topçinjtë’ që përfunduan të tetë në Premier Ligë sezonin e kaluar.

Tre humbje radhazi në ligë në fillim të kësaj kampanje i lanë gjërat të duken të zymta për Artetën, me presionin nga tifozët në rritje, por skuadra e tij u është përgjigjur disi kritikëve duke regjistruar tre fitore radhazi në tre të fundit.

Arteta – duke folur për ‘Sky Sports News’ përpara derbit të së dielës në veri të Londrës, ka deklaruar se klubi po bën mirë dhe është gati të jetë i durueshëm.

“Ne jemi në një moment tjetër në historinë tonë,” tha Arteta për ‘Sky Sports’ kur u pyet nëse perspektiva mungon nga kritikat për punën e tij në Arsenal.

“Çdo klub duhet të kalojë nëpër anë të ndryshme, dhe ne kaluam në 18 muajt e fundit me një situatë të madhe nga COVID, si pasojë e paqëndrueshmërisë në klub në dy ose tre sezonet e fundit.

“Kjo është një përzierje e vështirë për t’i kthyer gjërat papritur dhe për të ndërtuar diçka të jashtëzakonshme. Por unë jam një besimtar i madh se kjo duhej të ndodhte. Për këtë klub duhej të ndodhte – ne duhet ta përjetonim këtë dhe kjo do të na bëjë ne shumë më të fortë.

“Unë mund të ndiej atë që po ndodh këtu dhe mund të ndiej atë që po ndodh me tifozët, me brezin e lojtarëve që kemi këtu, me këdo që është i përfshirë në organizatë. Unë mendoj se do të jetë goxha i fuqishëm.”

Arteta thotë se ish-menaxheri i tij Arsene Wenger i ka lënë themelet që ai të ketë sukses në Arsenal.

Wenger e krijoi Arsenalin si një forcë dominuese në futbollin anglez në gjysmën e parë të mbretërimit të tij në klub, duke fituar tre tituj të Premier Ligës dhe katër trofe të Kupës FA në shtatë vitet e tij të para në Londrën veriore.

Francezi u përpoq të përsëriste atë sukses në gjysmën e fundit të kohës së tij në Arsenal, duke mos arritur të fitojë një titull ligë për 14 vitet e fundit të qëndrimit të tij, por ruajti vendin e klubit në Ligën e Kampionëve deri në sezonin e tij të fundit.

Arsenali ka përjetuar një periudhë tranzicioni që nga largimi i Wenger, por Arteta këmbëngul se trashëgimia e tij mbetet në vend që ai të përdoret si një trampolinë drejt suksesit të ardhshëm.

“Unë mendoj se ato themele janë në vend,” shtoi Arteta.

“Unë mendoj se ato themele janë vendosur për shkak të njerëzve si Arsene dhe asaj që ai bëri për këtë klub futbolli. Kur ai u largua, gjithçka nuk shkoi me të. Shumë gjëra mbetën.

“Mendoj se gjëja më e madhe që ka mbetur është mënyra se si ai ishte në gjendje të edukonte, dhe të përcillte vlerat dhe respektin dhe atë që ky klub ka të bëjë.

“Ai ishte jashtëzakonisht i mirë në angazhimin e njerëzve për të besuar në atë që ai dhe klubi po përpiqeshin të bënin.

“Ai e bëri atë në një mënyrë madhështore sepse ai luajti futboll vërtet tërheqës kur ishte në gjendje të rekrutonte disa talente të mëdhenj që sapo dilnin nga një brezi i ri”, përfundoi Mikel Arteta.