Fjalë Kyçe

Atletico Madridi po ndryshon stemën e klubit për shkak të tifozëve

Atletico Madridi po ndryshon stemën e klubit për shkak të tifozëve

Me iniciativën e tifozëve, drejtuesit e Atletico Madridit do të ndryshojnë pamjen e stemës nga sezoni i ardhshëm.

Atletico do të luajë xhiron e fundit të këtij sezoni me stemën aktuale, ndeshjen kundër Real Sociedadit dhe më pas nga sezoni i ardhshëm do të rikthejë stemën e vjetër të vitit 2017.

Menaxhmenti i klubit i lejoi tifozët të vendosin se cilën stemë duan të ketë klubi i tyre. Atletico ka 139,000 anëtarë dhe 78,000 prej tyre morën pjesë në votimin e këtij vendimi.

Administrata do të respektojë vullnetin e tyre, por vëren se në verë do të përballet me një proces të kushtueshëm, kompleks të ndryshimit të stemës në të gjitha materialet e mundshme, fanella, licenca, faqe interneti…

Atletico e përfundoi sezonin në vendin e katërt në La Liga spanjolle, ndaj ndeshja me Sociedad në xhiron e fundit do të jetë thjesht një formalitet.

Los Colchoneros janë një nga klubet më të qëndrueshme në Spanjë, gjithmonë në luftë për majat e renditjes.