Fjalë Kyçe

Bajqinovci: Vendi duhet të shkojë në zgjedhje, s’ka pse të flitet për postin e presidentit

Bajqinovci: Vendi duhet të shkojë në zgjedhje, s’ka pse të flitet për postin e presidentit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, ka thënë se Qeveria Hoti duhet të rrëzohet e se në vend s’duhet të ketë tash diskutime për postin e presidentit.

Pasi Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës propozoi kryetarin e saj, Ramush Haradinaj si kandidat për president të ardhshëm, Bajqinovci ka thënë se duke u bazuar në situatën aktuale, të rënduar nga përballja me COVID-19, s’ka pse të flitet për postin e presidentit.

“Kjo qeveri duhet të shkojë. Kosova s’ka kohë për pazare në pandemi. E kanë sjellë vendin buzë katastrofës humanitare. Duhet legjitimitet nga populli e jo karrige nga konjuktura. Kjo qeveri duhet të shkojë. Këta s’e kanë gajlen e pandemisë, por humbjen totale nëse vendi shkon në zgjedhje. Vendi ka hyrë në krizë të thellë. Kemi qindra raste të reja ditore dhe menaxhimi po shihet se është skandaloz. Vendi duhet të shkojë në zgjedhje dhe s’ka çfarë të flitet për një president”, ka thënë ai në Interaktiv të KTV-së.