Fjalë Kyçe

Burgoset ish-drejtuesi i Netflix për marrje ryshfeti nga kompanitë e teknologjisë

Burgoset ish-drejtuesi i Netflix për marrje ryshfeti nga kompanitë e teknologjisë

Një ish-ekzekutiv i Netflix është burgosur pasi u zbulua se kishte marrë ryshfet nga kompanitë e teknologjisë.

Midis shkurtit 2012 dhe korrikut 2014, kur Michael Kail po mbikëqyrte departamentin e teknologjisë së internetit të gjigantit të transmetimit, u miratuan miliona dollarë në kontrata për nëntë kompani të teknologjisë.

Por prokurorët pretenduan se në këmbim të këtyre marrëveshjeve, Kail pranoi pothuajse gjysmë milioni euro ryshfete (pagesa të paligjshme), si dhe opsione të vlefshme aksionesh.

Ish-zëvendëspresidenti i kompanisë u dënua me dy vjet e gjysmë burg.

Dënime dhe gjoba për “krime të dëmshme”

Kail u urdhërua gjithashtu të humbiste 620,000 € dhe të paguante një gjobë prej 44,000 €, sipas zyrës së avokatit amerikan.

“Ryshfeti dhe ryshfeti janë krime të dëmshme që mbytin kulturën e inovacionit konkurrues të Silicon Valley,” tha prokurorja në detyrë e SHBA Stephanie M. Hinds pas dënimit, përcjell abcnews.al

Netflix i ndalon punonjësit e tij që të kenë konflikte interesi dhe kërkon që ata të raportojnë dhurata nga njerëz ose subjekte që kërkojnë t’i shesin kompanisë, thanë autoritetet.

Kail u dënua për 28 akuza për pastrim parash dhe mashtrim në prill. Në atë kohë u raportua se ekzekutivi do të duhej të humbiste shtëpinë e tij prej 2.3 milionë euro.