Fjalë Kyçe

Cristiano Ronaldo, rekordmeni i Kampionatit Europian

Cristiano Ronaldo, rekordmeni i Kampionatit Europian

Këtë mbrëmje, në orën 21:00, do të luhet ndeshja e fundit e raundit të parë të takimeve në grupe, Portugali – Çeki.

Do të zbresë në fushë Cristiano Ronaldo, rekordmeni absolut i Europianit, me gjashtë pjesëmarrje.

Por nuk është vetëm kjo statistikë që e bën të pakonkurrueshëm “CR7-in” në këtë kompeticion.

Ronaldo ka luajtur 2033 minuta në pesë Kampionatet e tij Europiane deri më tani, që nga debutimi në këtë kompeticion më 12 qershor 2004 (20 vite më parë), me një humbje kundër Greqisë (2-1), kur hyri në fushë në pjesën e dytë.

Pepe e ndjek me 1710 minuta. I treti është Gianluigi Buffon, ish-portieri italian, me 1530 minuta.

Cristiano, 39 vjeç, ka luajtur 25 ndeshje në fazat e fundit të Europianit, më shumë se çdo tjetër gjatë historisë, i ndjekur nga dy bashkatdhetarë të tij: Pepe, gjithashtu i pranishëm në “Gjermani 2024”, dhe Joao Moutinho, me nga 19 duele secili.

I katërti është gjermani Bastian Schweinsteiger, me 18 ndeshje, po aq sa edhe italiani Leonardo Bonucci.

CR7 ka luajtur titullar në 23 raste në Europian, megjithëse ndeshja e tij e parë, në moshën 19-vjeçare, ishte si zëvendësues në skuadrën e drejtuar nga Luiz Felipe Scolari, kundër Greqisë në vitin 2004.

Nuk mjaftoi prania e Ronaldos, edhe pse golin e vetëm portugez e shënoi ai, nga pasimi i Luis Figos.

Bashkëkombasi i tij Pepe është gjithashtu i dyti me më shumë starte (19). Podiumin e plotësojnë tre italianë: Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini dhe Bonucci, me nga 17 ndeshje.

Cristiano Ronaldo ka shënuar 14 gola në ndeshjet e tij në Europian, nga i pari kundër Greqisë, deri në dy të fundit kundër Francës në fazën e grupeve të edicionit të fundit, në vitin 2021. Më parë, Cristiano kishte shënuar pesë gola në tri ndeshje.

10 ndeshje të ndryshme i kanë prodhuar 14 golat e tij në turneun kontinental, të ndarë në pesë edicione: dy gola më 2004 (kundër Greqisë dhe Holandës); një më 2008 (ndaj Republikës Çeke); tre në vitin 2012 (dy ndaj Holandës dhe një ndaj Republikës Çeke); tre në vitin 2016, kur u bë kampion i Europës (dy ndaj Hungarisë dhe një ndaj Uellsit); dhe pesë më 2021 (dy ndaj Hungarisë, një ndaj Gjermanisë dhe dy ndaj Francës).

Cristiano Ronaldo ka realizuar 4 dygolësha në Evropian, më shumë se nga dy dopieta të gjermanëve Gerd Müller dhe Rudi Völler, belgut Romelu Lukaku dhe francezëve Karim Benzema e Antoine Griezmann. “Ylli” portugez i arriti ato në 2-2 me Francën më 23 qershor 2021, në 0-3 kundër Hungarisë, më 15 qershor 2021, në 3-3 me Hungarinë, më 22 qershor 2016, dhe në 2-1 me Holandën, më 17 qershor 2012.

5 gola nga Cristiano hapën rezultatin për ekipin portugez në këtë turne: në 2-2 me Francën dhe në humbjen 2-4 me Gjermaninë në edicionin 2020, i zhvendosur më 2021 për shkak të pandemisë së Covid-19; në fitoren 2-0 ndaj Uellsit më 2016; në humbjen 0-1 të Republikës Çeke më 2012 dhe në humbjen 2-1 të Holandës në gjysmëfinalen e “Euro 2004”.

Cristiano Ronaldo ka 12 fitore në 25 ndeshjet e tij në Europian. Askush nuk ka kaq shumë fitore në 16 edicionet e mëparshme të kompeticionit.

20 gola i kanë llogaritur si element thelbësor, 14 i ka shënuar, por edhe 6 në të cilët ka dhënë pasimin vendimtar, në 25 ndeshje.

Legjendari Michel Platini kontribuoi me 10 gola për kombëtaren franceze në vetëm 5 ndeshje. Vendin e tretë e ndajnë Antoine Griezmann dhe gjermani Jurgen Klinsmann, me nga 9 gola respektivisht në 11 dhe 13 ndeshje.