Fjalë Kyçe

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë do të udhëheqë sulmin për Portugalinë në ndeshjen hapëse të Grupit F kundër finalistëve të vitit 1996, Çekisë – në Red Bull Arena të Leipzig.

Dhe paraqitja e Ronaldos në kompeticion do të thotë se ai do të bëhet lojtari i parë që do të paraqitet në gjashtë kampionate evropiane, duke u paraqitur në çdo edicion të turneut që kur luajti në një Euro në 2004.

Natyrisht, ish- ylli i Real Madridit dhe Manchester United jo vetëm që ka luajtur në pesë Euro të mëparshme, por ka shënuar edhe në secilën prej tyre.

Për më tepër, në moshën 39-vjeçare, Ronaldo do të ishte bërë gjithashtu lojtari më i vjetër jashtë fushës që do të merrte pjesë në një kampionat evropian këtë mbrëmje, por edhe shoku i tij i skuadrës Pepe, 41 vjeç, po bën një paraqitje.

Së fundi, nëse Ronaldo shënon në përballje, ai do të bëhet gjithashtu golashënuesi më i vjetër i turneut – potencialisht duke thyer një rekord të dytë në një mbrëmje.

Ronaldo, megjithatë, ka humbur një rekord në Euro 2024 – atë të golashënuesit më të ri që ka shënuar në debutimin e tyre në Kampionatin Evropian.

Ylli i Real Madridit, Arda Guler, shënoi një gol mahnitës për Turqinë kundër Gjeorgjisë më herët të martën. Në moshën 19 vjeç e 114 ditë, ai thyen rekordin e gjatë të Ronaldos prej 19 vitesh e 128 ditësh që kishte qëndruar për 20 vjet.