Fjalë Kyçe

De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

Ish-trajneri i Brightonit, Roberto De Zerbi thuhet se ka një marrëveshje në parim për të marrë postin e trajnerit të Olympique de Marseille në Ligue 1, dhe tani është duke diskutuar detajet më të imta të kontratës së tij.

Sipas James Horncastle dhe mediumit The Athletic, Marseille ka një marrëveshje ‘joformale’ me ish-trajnerin e Brighton për një kontratë dhe tani janë në fazat përfundimtare përpara se të arrihet një marrëveshje zyrtare.

Raportet e fundit në Itali sugjerojnë se skuadra franceze është e gatshme të dorëzojë një kontratë trevjeçare për De Zerbin.

De Zerbi, i cili u largua nga pozicioni i tij nga Brighton me pëlqim të ndërsjellë në fund të sezonit 2023/24, ka thënë më parë se ai shpreson të gjejë një klub të ri para fillimit të sezonit 2024/25.

Largimi i tij nga Brighton thuhet se erdhi pas një mosmarrëveshje mbi politikën e transferimeve me pronarin dhe kryetarin e klubit, Tony Bloom.

De Zerbi u largua nga Brighton pa kompensim, dhe skuadra e Ligës Premier ka gjithashtu të drejtën e shpërblimeve nëse trajneri fillon menjëherë me një klub të ri.

Calciomercato.com kishte raportuar së fundmi se Marseille është i gatshëm t’i paguajë Brighton një tarifë prej 6 milionë euro për të siguruar shërbimet e De Zerbit.