Fjalë Kyçe

Deputetja e VV-së: Hoti kryeministër “Koti”, Skender Hyseni marionetë e Thaçit

Deputetja e VV-së: Hoti kryeministër “Koti”, Skender Hyseni marionetë e Thaçit

Deputetja e VV-së, Fitore Pacolli, ka hedhur kritika në drejtim të kryeministrit Avdullah Hoti.

Sipas saj, Hoti çdo ditë me vendimet e tij ‘ad hoc’ po dëshmon se qeveria e tij është qeveri koti.

Pacolli ka kritikuar edhe koordinatorin Skender Hyseni, duke e quajtur marionetë të presidentit Hashim Thaçi.

Postimi i saj:

Çdo ditë me vendimet e tij ad hoc po dëshmon se qeveria e tij është qeveri koti. U bë kryeministër duke uzurpuar institucionet qeverisëse të shtetit por nuk po arrin dot t’i udhëheq ato. Për të ruajtur pak fytyrë, nëse i ka mbetur ende, ka filluar të ikën përgjegjësive e detyrave që kanë peshë.

Tha unë jam kryeministri dhe udhëheqi me dialogun. Pak ditë pas u tërhoq dhe vendosi në krye një marionetë të Thaçit që vepron sipas urdhërave të Vuqiçit.

Tani paska ikur edhe nga përgjegjësia që ka mbi menaxhimin dhe kontrollimin e çerdheve private. Këtë përgjegjësi ua ka lënë komunave që në rast se ndodh përhapja e virusit në ndonjë çerdhe përgjegjësia të bie mbi komunat e jo mbi qeverinë. E nëse nuk ka ndojnë shpërthim të pandemisë ngutet e i merr meritat.

Si mund një komunë të marr këtë përgjegjësinë kur nuk ka asnjë kompetencë në hapjen/mbylljen, mbikëqyrjen, regjistrimin dhe licencimin e tyre?!

Kryeministri që ikën nga përgjegjësia duhet menjëherë të ikën edhe nga Kryeministria.

Tha unë jam kryeministër… ndërsa ne kemi nevojë më shumë se kurrë për një KRYEMINISTËR.

Çdo ditë me vendimet e tij ad hoc po dëshmon se qeveria e tij është qeveri koti. U bë kryeministër duke uzurpuar…

Gepostet von Fitore Pacolli am Dienstag, 4. August 2020