Fjalë Kyçe

Fabregas bëhet edhe aksionar te klubi me të cilin nënshkroi kontratë për dy sezone

Fabregas bëhet edhe aksionar te klubi me të cilin nënshkroi kontratë për dy sezone

Cesc Fabregas karrierën do ta vazhdojë në kategorinë e dytë të futbollit italian.

Mesfushori spanjoll është prezantuar këtë të hënë te Como, shkruan Gazeta Express.

Klubi nga Serie B bëri të ditur se Fabregas ka nënshkruar kontratë 2-vjeçare.

Mirëpo, 35-vjeçari është bërë edhe aksionar te klubi i Comos. Kjo është konfirmuar nga shefi ekzekutiv i klubit, Dennis Wise.

“Ai zotëron një pjesë të klubit, ai është aksionar. Kjo është ajo në të cilën Cesc dëshiron të përfshihet. Ai do të jetë këtu shumë më gjatë se sa pritej. Ishte e rëndësishme, ai u ndje kështu, të ishte pjesë e saj për të ecur përpara afatgjatë. Ai mund të shihte se çfarë po përpiqemi për të arritur në këtë klub futbolli”, tha ai për “Mirror”.

“Ka shumë më tepër për të bërë në klubin e futbollit në lidhje me atë se ku duam të përfundojmë, në Serie A. Ai e sheh atë si një mundësi të mirë dhe unë jam i kënaqur që ai është në bord”, shtoi Wise, përcjell Gazeta Express.

Pas nënshkrimit të kontratës me Comon, Cesc Fabregas dha një deklaratë për faqen zyrtare të klubit, ku mes tjerash konfirmoi se ka vendosur të investoj te ky klub.

“Është një nder dhe kënaqësi të bashkohem me Como 1907. Unë kam qenë jashtëzakonisht me fat sepse karriera ime më ka lejuar të luaj në klube fantastike. Como në këtë rast nuk bën përjashtim. Fola gjatë me Mirwan Suwarso, Dennis Wise dhe Charlie Ludi, të cilët më shpjeguan në detaje projektin e tyre, aktualisht një nga më ambiciozët në botën e futbollit”, tha ish-mesfushori i Monacos, Chelseat, Barcelonës e Arsenalit.

“Për këtë arsye jam i interesuar të qëndroj këtu për një kohë të gjatë, jo vetëm në fushë, por edhe jashtë fushës. Unë besova në vizionin e këtij klubi që në fillim dhe vendosa të investoj personalisht për t’u bërë pjesë e tij. Mezi pres të dal në fushë dhe të luaj para tifozëve në një ambient kaq të bukur. Tradita e këtij klubi dhe dëshira e pronarëve për ta çuar këtë klub në një nivel tjetër janë burim frymëzimi dhe për këtë mezi pres të filloj”, shtoi Fabregas.