Fjalë Kyçe

Familja brazilane 15-anëtarshe, secili prej tyre ka nga 6 gishta

Familja brazilane 15-anëtarshe, secili prej tyre ka nga 6 gishta

Një familje braziliane që ka gjashtë gishta në duar, po brohorit për fitoren e vendit të tyre në Kupën e Botës, në mënyrë që të mund të numërojnë numrin e trofeve në njërën anë.

Rreth 15 anëtarë të familjes da Silva, me nofkën ‘Familja Gjashtë’, kanë gjashtë gishta në duar – dhe nganjëherë në këmbë.

Brazili është skuadra më e suksesshme në historinë e Kupës së Botës, pasi ka fituar pesë herë në Suedi në 1958, në Kili në 1962, në Meksikë në 1970, në SHBA në 1994 dhe në Korenë e Jugut dhe Japoninë në 2002.

Mbiemri Silva është i zakonshëm në vendet portugeze dhe është mbiemri më i popullarizuar në Brazilin që flet portugalisht, por kapiteni i kombëtares dhe familja nuk kanë lidhje.

Por familja është e gatshme që vendi i tyre të fitojë një Botëror tjetër, në mënyrë që të mund të numërojnë të gjashtë fitoret në njërën anë.

“Familja e Gjashtë” thuhet se ka besim se Brazili do të mbizotërojë këtë herë. Studentja me gjashtë gishta Maria Morena bëri shaka: ‘Për Botërorin e ardhshëm, do të duhet të gjesh dikë me shtatë gishta’.