Fjalë Kyçe

Flamuri ynë valon lartë në podium

Flamuri ynë valon lartë në podium

Flamuri ynë valon lartë në podium para atyre të Kazakistanit, Serbisë dhe Koresë së Jugut, shkruan Gazeta Alo.

Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në Grand Prixin e xhudos, që po mbahet në Antalia të Turqisë.

Xhudistja jonë mposhti në finale Otgontsetseg Galbadrakh të Kazakistanit, duke e hedhur me Ippon, 9 sekonda para fundit, katerogia deri në 48 kilogramë.
Distria deri tek e arta erdhi pas katër lufërave, të gjitha të fituara me Ippon.
Në raundin e dytë (të parin e kaloi pa luftë),

Krasniqi mundi Gulkader Senturk të Turqisë, ndërsa në çerekfinale mposhti me serben Andrea Stojadinov. Viktimë e Krasniqit në gjysmëfinale ishte Yujeong Kang e Koresë së Jugut.

Krasniqi fitoi 700 pikë Olimpike Tokio 2020. Ajo është e vetmja garuese nga Kosova në Grand Prixin e Antalias. Vitin e kaluar, Distria kishte fituar medaljen e artë, por në kategorinë -52 kg./Gazeta Alo