Fjalë Kyçe

Florian Marku kampion bote, triumfon ndaj ukrainasit Maxim Prodan

Florian Marku kampion bote, triumfon ndaj ukrainasit Maxim Prodan

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka triumfuar ndaj kundërshtarit të tij ukrainas, Maxim Prodan, në një duel që shkoi deri në 10 raunde.

Meçi ishte i barabartë në raundet e para, por Marku nisi të krijoj epërsinë pas raundit të pestë dhe në fund fitoi nga vendimi i gjyqtarit.

Kjo përballje ishte në kuadër të kategorisë “walterwight”, një kategori në mes të asaj të lehtë dhe të mesme, dhe Marku tani është kampion në kategorinë IBF.