Fjalë Kyçe

Handanovic: Jemi falënderues ndaj Contes, këtë vit kemi më shumë përvojë

Handanovic: Jemi falënderues ndaj Contes, këtë vit kemi më shumë përvojë

Samir Handanovic ka folur në një intervistë për Tuttosport.

Handanovic ka thënë se lojtarët e Interit janë falënderues për atë çfarë ka bërë Antonio Conte në drejtimin e tyre, transmeton lajmi.net.

“Ne jemi ende duke luajtur me një formacion 3-5-2 dhe Inzaghi na ka shpjeguar se ku mund të përmirësohemi”.

“Ne futbollistët mund ta falënderojmë Conten për dy sezonet e kaluara këtu, ajo që më mahniti ishte mentaliteti që ai solli në këtë grup, falë tij, ne bëmë hapin më të madh”.

“Conte është një trajner emocional kur flet me lojtarët e tij, ai gjithmonë thotë gjënë e duhur në kohën e duhur”.

Interi fitoi titullin e Serie A pas 11 vitesh sezonin e kaluar para se të shihte largimin e Conte, Romelu Lukaku dhe Achraf Hakimi. Sidoqoftë, Nerazzurri nuk arriti të kualifikohej në raundin e 16 -të të Ligës së Kampionëve gjatë të dy sezoneve nën drejtimin e Contes.

“Ne gjithmonë e kishim fatin në duart tona, por na mungonte ajo pjesë e vogël që mund të bëhet e madhe kur nuk arrini objektivin tuaj,” pranoi kapiteni i Interit.

“Unë shoh shumë futbollistë profesionistë brenda dhomës së zhveshjes. Ky ekip ende mund të fitojë. Nuk e di nëse jemi më të fortë apo më të dobët se sezonin e kaluar, por jemi më të kompletuar dhe kemi më shumë përvojë”.

“Në letër, Serie A mbetet liga më e vështirë. Nuk është më i pasuri, por ekipi kombëtar fitoi Euron dhe ka shumë lojtarë të fortë”.

“Futbolli ka evoluar, nuk ka shumë ekipe që ulen thellë, të gjithë duan të luajnë, ju duhet të jeni të përgatitur. Kemi kaq shumë lojtarë të mirë sepse ne luajmë më shumë futboll sulmues tani”.

Kontrata e Handanovic përfundon në verë dhe ka zëra se Interi është i interesuar të nënshkruajë me portierin e Ajax, Andre Onana”.

“Thashethemet janë pjesë e lojës, por unë ende ndihem mirë. Unë jetoj për futbollin, kam pasion, nuk mendoj për të ardhmen. Ne duhet të arrijmë objektivat tona këtë sezon, kjo është gjëja më e rëndësishme”, përfundoi Samir Handanovic. /Lajmi.net/