Fjalë Kyçe

Hoti tregon nëse ai si kryeministër apo Thaçi do ta udhëheq dialogun

Hoti tregon nëse ai si kryeministër apo Thaçi do ta udhëheq dialogun

I nominuari nga LDK për kryeministër, Avdullah Hoti, tha se qeveria e re po krijohet në rrethana specifilke për shkak të zhvillimeve politike dhe pandemisë.

Ai tha se sfida e parë e qeverisë së re do të jetë menaxhimi i pandemisë, sfida e dytë rimëkëmbja ekonomike, dhe krahas këtyre edhe dialogu me Serbinë, shkruan Reporteri.net.

“Çështja e dialogut është kryeosre që do të ballafaqohemi. Ne do t’i dalim ballë dialogut, do të udhëhiqet nga qeveria e Kosovës dhe do të krijojmë një konsensus brenda koalicionit qeverisë dhe do të tejkalojmë suazat e koalicionit për të dalë edhe te opozita sepse është një proces nacional, edhe te shqoeria civile, dhe bota akademike”, tha ai.