Fjalë Kyçe

I lagur i tëri në birrë, Granit Xhaka u dërgon mesazh tifozëve të Leverkusenit

I lagur i tëri në birrë, Granit Xhaka u dërgon mesazh tifozëve të Leverkusenit

Granit Xhaka është përplot gëzim dhe ndjenja falënderimi pasi u shpall kampion i Bundesligës së Gjermanisë me skuadrën e tij, Bayer Leverkusen.

Mesfushori e ndau këtë emocion në një intervistë pas festimeve të mëdha me klubin, për një titull që shënon një arritje historike për Leverkusenin.

“Që nga hera e parë që prek një top futbolli, ju ëndërroni për momente si ky. Edhe gjatë viteve të adoleshencës sime, ishin të shpeshta festimet e titujve në Gjermani dhe kanë pasur gjithmonë një shkëlqim të veçantë. Rezultati i sotëm është një ëndërr që u bë realitet”, ka thënë fillimisht Xhaka.

“Kam qenë krenar të fitoj tituj me Baselin, por të triumfosh në një vend tjetër është diçka më shumë se e veçantë. Është edhe më impresionuese që e arrita këtë me një ekip që nuk ka qenë asnjëherë kampion. Ne kemi shkruar historinë. Secili nga ne në këtë klub tani është legjendë. Të festosh së bashku, nuk ka ndjesi më të mirë”.

“Ne prisnim që tifozët të hynin në fushë. Të shohësh atë durim dhe pasion që kanë treguar ata për kaq shumë vite është vërtet diçka e jashtëzakonshme. Ka tifozë që kanë pritur 60 apo 70 vite për të parë klubin të fitojë titullin”.

“Fitimi i kampionatit ishte aspirata jonë më e madhe. Të arrish ta bësh këtë në stadiumin tënd është i paharrueshëm. Ndihem kaq i privilegjuar dhe i lumtur që është vështirë të gjej fjalët për ta përshkruar,” shtoi Xhaka, i cili ishte një lider i pakontestueshëm në fushë për Leverkusenin.

Ndërsa festimet vazhdojnë dhe Leverkuseni reflekton mbi një sezon triumfues, ndikimi dhe udhëheqja e Xhakës mbetet një pikë referimi për të gjithë ata që dëshirojnë të arrijnë suksesin e tij.