Fjalë Kyçe

Itali – Zvicër: Analizë, parashikim dhe formacionet e mundshme

Itali – Zvicër: Analizë, parashikim dhe formacionet e mundshme

Xhiro e dytë e ndeshjeve të UEFA Euro 2020 do nisin sonte (e mërkurë) me Italinë që pret Zvicrën në takimin e natës vonë, në “Stadio Olimpico” madhështore në Romë.

Pasi prodhuan një performancë dominuese kundër Turqisë në ngritjen e perdeve të turneut, optimizmi është i lartë në kampin italian, transmeton lajmi.net.Një fitore tjetër në secilën nga dy ndeshjet e tyre të mbetura duhet të jetë e mjaftueshme për të garantuar kualifikimin e tyre në raundet e nokautit, megjithëse përparësia për burrat e Roberto Mancini do të jetë në grupin e parë A.

Kundërshtari i Italisë në mesjavën Zvicra nuk ishte veçanërisht bindës në hapjen e tyre kundër Uellsit. Edhe pse ata e dominuan lojën, për pjesën më të madhe, një gol i vonë nga Kieffer Moore i pa ata të binin dy pikë të vlefshme që mund të kushtonin, veçanërisht nëse lojtarët e Vladimir Petkovic nuk arrijnë të shtrëngojnë të paktën një pikë kundër Italisë.Shumë do të varet nga rezultati i lojës midis Uellsit dhe Turqisë më herët në pasdite, jo vetëm për Zvicrën por edhe për Italinë gjithashtu, duke ditur se do të përmirësojë ndjeshëm shanset e tyre për të kaluar në grup.“Azzurri” bëri jashtëzakonisht mirë për të trajtuar presionin sulmues nga Turqia në ndeshjen e tyre të hapjes.

Sidoqoftë, Zvicra ka në dispozicion sulmuesit më të aftë, si dhe më shumë fleksibilitet taktik, duke e bërë këtë një provë të ashpër për favoritët e turneutRoberto Mancini ka shumë pak arsye për të mashtruar me vendosjen që dominoi Turqinë në ndeshjen hapëse. Prania mbrojtëse me përvojë e Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini ka qëndruar mjaft mirë dhe mund të ketë edhe një herë kokën përpara atyre si Alessandro Bastoni, Francesco Acerbi dhe Rafael Toloi.

Mbrojtësit duhet ndryshuar, duke marrë parasysh Alessandro Florenzi është i lënduar, andaj do zëvendësohet me Di Lorenzo, derisa Leonardo Spinazzola pritet të jetë titullarë.Dyshja pritet të bëjë vrapime paraprake në një përpjekje jo vetëm për të destabilizuar vijën e prapambetur zvicerane por edhe për të krijuar epërsi numerike në të tretën e fundit.

Natyra sulmuese e mbrojtësve, sidoqoftë, do ta detyrojë Jorginho të veprojë si një mbrojtës ndihmës qendror. Detyrimi do të jetë mbi të për të shfaqur çiftimin qendror mbrojtës, megjithëse mbulesa shtesë mbrojtëse do të sigurohet nga fituesi i shkëlqyeshëm i topit Manuel Locatelli.Nicolo Barella duhet të kompletojë mesfushën me tre bashkëlojtarë. Ylli i Inter Milan do të ketë për detyrë një rol më sulmues, për shkak të aftësive të tij të shkëlqyera në mbajtjen e topit.

Partneriteti i tij me Spinazzola në krahun e majtë mund të ndihmonte Italinë në lehtësimin e lojës ofensive.

Dhe së fundmi, në të tretën sulmuese të lojës, Mancini ka të ngjarë të ruajë shërbimet e dy anësorëve në Domenico Berardi dhe Lorenzo Insigne.Të dy lojtarët e gjerë duan të presin brenda, gjë që shkon krah për krah me mbrojtësit e mbivendosur të Azzurrit që kanë në dispozicion. Berardi është një kërcënim i veçantë kur bëhet fjalë për të prerë brenda para se të shkoj në anësore për të siguruar kryqëzime të rrezikshme nga afër për sulmuesin yll Ciro Immobile.

Mancini nuk ka asnjë mungesë të përforcimeve, me Federico Chiesa, në veçanti, duke shpresuar të bëjë përshtypje me një hyrje nga nankina.

Mbetet një garë e hapur mes tij dhe Berardi për vendin e djathtë ndërsa Andrea Belloti më i fortë është një alternativë për Immobile.

Formacioni i mundshëm (4-3-3): Donnarumma; Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Verratti, Jorginho, Barella; Berardi, Immobile, Insigne Nga ana tjetër, Zvicra prodhoi një paraqitje të kotë para portës në ndeshjen e tyre kundër Uellsit. Haris Seferovic, në veçanti, ishte zhgënjyes, për të thënë të paktën.

Dhe ndërsa Rossocrociati përgatitet për provën e ashpër të Italisë, Vladimir Petkovic përballet me një listë të gjerë të dilemave të përzgjedhjes. Opsioni më i mirë i Zvicrës në këtë lojë do të jetë të vendosni për një barazim para se të shkoni të gjithë në ndeshjen e fundit kundër Turqisë.

Prandaj, Petkovic mund të konsiderojë kalimin në një 3-5-2 duke prerë Seferoviç. Në vend të kësaj, ai mund të vendosë Xherdan Shaqirin dhe Breel Embolo si udhëheqës të sulmit zviceran.Kjo manovër e vogël duhet të lejojë trajnerin kryesor të Zvicrës të sjellë Denis Zakaria në grindje. Mesfushori i Borussia Monchengladbach mund të bashkohet me Granit Xhaka dhe Remo Freuler në rreshtin e dytë të shtypit, duke formuar një përgjigje ideale për mesfushën e Italisë.

Zakaria dhe Freuler janë fitues të shkëlqyeshëm të topit, ndërsa Xhaka mund të ofrojë pasimin dhe sigurinë në posedim. Duhet të krijojë një ekuilibër të mirë në ekip, megjithëse do të thotë se ekipi do të mbetet i mbështetur në mbrojtësit e krahut Kevin Mbabu dhe Ricardo Rodriguez për të ofruar kreativitet për sulmuesit.

Në mbrojtje, Petkovic nuk pritet të ngatërrojë me mbrojtësin e provuar dhe provuar të Fabian Schar, Nico Elvedi dhe Manuel Akanji.

Të gjithë këta mbrojtës janë shumë të dobishëm në situatat e pjesës së parë, kështu që do të jetë interesante të shihet nëse Zvicra përdor një qasje më gjenerike, të orientuar drejt pikave për të thyer prangat e mbrojtjes italiane këtë mesjavë.

Formacioni i mundshëm (3-5-2): Sommer; Schar, Elvedi, Akanji; Mbabu, Zakaria, Xhaka, Freuler, Rodriguez; Shaqiri, EmboloParashikim: Itali 1-0 Zvicër Zvicra premton të jetë një provë shumë e ashpër për Italinë sesa Turqia.

Djemtë e Vladimir Petkovic kanë një njësi mbrojtëse shumë më të mirë dhe më të disiplinuar që mund të neutralizojë anësorët e tyre të përmbysur, ndërsa prania shtesë e dy mbrojtësve të zgjuar të mbrojtjes mund të bëjë që jeta të jetë e vështirë për Alessandro Florenzi dhe Leonardo Spinazzola.

Çelësi për Azzurrin do të jetë lundrimi përmes linjës së dytë të shtypit të Zvicrës që përbëhet nga fitues të shkëlqyeshëm të topit.

Sidoqoftë, është e drejtë të theksohet se Zvicra nuk ka sulmet më të mira, kështu që ne presim që nikoqirët të mbajnë një rezultat të pastër, si dhe të sigurojnë një fitore të ngushtë në këtë takim thelbësor të grupit A.

Ndeshja nis në ora 21:00.