Fjalë Kyçe

Ivica Daçiq reagon pas lirimi të Tomor Morinës

Ivica Daçiq reagon pas lirimi të Tomor Morinës

Shefi i diplomacisë së Serbisë, Ivica Daçiq, ka reaguar për lirimin e Tomor Morinës nga Maqedonia e Veriut pasi që ky i fundit ishte arrestuar me një fletëarrest të lëshuar nga Serbia.

Ish-ushtari i UÇK-së dje është liruar nga burgu i Shutkës dhe ka hyrë në Kosovë, pasi gjykatat në Maqedoni vendosën mos ta ekstradojnë në Serbi.

“Dështimi i Maqedonisë së Veriut për ekstradimin e ish-anëtarit të UÇK-së Tomor Morina në Serbi është një vendim politik”, tha Ivica Daçiq.

“Nëse dikush është në kërkim për arrestim nga Interpoli, çfarë mund të mendojë, nëse do ta dorëzojë atë, apo jo? Ekzistojnë padyshim arsye politike për një gjë të tillë,” shtoi ai.