Fjalë Kyçe

Karriera frymëzuese e Berat Gjimshitit, nga 14 humbje radhazi në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve

Karriera frymëzuese e Berat Gjimshitit, nga 14 humbje radhazi në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve

Sampdoria, Bologna, Torino, Napoli, Roma, Crotone, Inter, Verona, Fiorentina, Cagliari, Lazio, Juventus, Sassuolo, Atalanta. 14 ndeshje, 14 humbje. Para barazimit kundër Milanit, me golin e Brignoli. Nga këto 14 humbje, nga seria e pabesueshme negative në Benevento në pjesën e lartë të sezonit 2017/18, Gjimshiti i ka përjetuar direkt plot gjashtë.

Të kaluara ato. Sepse sot, pak më shumë se dy vjet më vonë, Gjimshiti është pjesë e një skuadre që ëndërron gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve. Si një titulluar i padiskutueshëm, ai me shokët e tij kanë befasuar Evropën, përcjell lajmi.net.

Gjimshiti mbeti në fushë për të gjithë 90 minutat edhe në mbrëmjen historike ndaj Valencias në muajin shkurt dhe mars, ndërsa ndihmoi Atalantën në kualifikimin e tetë më të mirëve në Evropë. Dhe ai luajti në mënyrë të jashtëzakonshme, përkundër tre golave të pësuar ​​- plotësisht të parëndësishëm për kualifikimin e skuadrës.

Për më tepër, Gjimshiti tashmë e kishte bërë të qartë sezonin e kaluar se ai ishte një mbrojtës i ashpër dhe jashtëzakonisht i besueshëm. Me qetësi, pa pretenduar një minutë më shumë, ai kishte bërë 24 paraqitje në ligë, qoftë si startues ose si zëvendësues. Jo pak.

Të kthehemi dy edicione më pas, ai huazohet te Benevento. Një vit pozitiv për të, për herë të parë luajti vazhdimisht në Serinë A pavarësisht se sukseset mungonin nën trajnerët si Baroni e De Zerbi.

Por një revolucion total në janar me ardhjen e Diabaté, Sagna dhe Guilherme, duke tubuar 21 pikë në 38 ditë, 15 më pak se Spal në vendin e 17. Dhe një rikthim i pashmangshëm dhe i shpejtë në Serie B erdhi për Beneventon – por përvojë e jashtëzakonshme për mbrojtësin shqiptar.

Gjimshiti, nga ato 38 ndeshje, luajti 30 sosh, të gjitha si startues, të gjitha në fushë nga fillimi deri në fund. Pikë fatkeqe e një mbrojtjeje të aftë ishte pësimi i 84 golave. Dy sezone më vonë, gjithçka ka ndryshuar. Gjimshiti me shokë do tentojnë ta shkruajnë historinë e një ekipi që nuk pati një të tillë. Nesër përballen kundër Paris-Saint Germain, në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve.