Fjalë Kyçe

KB Prizreni: Pas sulmit në Mitrovicë, Koleviqi kërkoi ndihmë mjekësore

KB Prizreni: Pas sulmit në Mitrovicë, Koleviqi kërkoi ndihmë mjekësore

Një incident i rëndë ka ndodhur në fund të ndeshjes së Superligës së Kosovës në basketboll mes Trepçës dhe skuadrës Prizreni-16. Ndeshja u luajt të dielën mbrëma në palestrën “Minatori” në Mitrovicë.

“Xehetarët” fituan ndeshjen dramatike me rezultatin 97:90, falë finishit më të suksesshëm. Por, ngjarjet vazhduan edhe pas fundit të takimit. Në parket, afër hyrjes për në zhveshtore, u krijua një tollovi ku u përfshinë lojtarë të dy skuadrave, por edhe zyrtarë klubesh dhe tifozë. Tollovia ka zgjatur për disa çaste, ndërsa klubi prizrenas ka njoftuar se është sulmuar basketbollisti i kësaj skuadre, malazezi Ivan Koleviq.

Koleviq edicionin e kaluar luajti për Trepçën, ndërsa nuk ishte ndarë me mitrovicasit në mënyrën më të mirë.

“Pas përfundimit të ndeshjes, disa shikues sulmuan lojtarin Ivan Koleviq, i cili tani gjendet në emergjencë. Veprime të paduhura që zbehin imazhin e basketbollit, e aq më shumë një trileri basketbollistik i cili u zhvillua me lojë burrërore. Tani mbetet në dorë të FBK-së për vendim korrekt ngase propozicionet e garave e thonë qartë se ekipi nikoqir është përgjegjës për sigurimin e mysafirëve para, gjatë dhe pas ndeshjes. Kjo ka ndodhur në intervalin e lojës. Tani organet kompetente le të vendosin”, thuhet në reagimin e parë të Prizrenit, që javë më parë fitoi Superkupën e Kosovës duke mposhtur në finale pikërisht Trepçën.

Fundori Koleviq të dielën ishte prej më të mirëve, njëjtë si në ndeshjet e kaluara të Prizrenit. Klubi prizrenas ka publikuar edhe fotografi të fytyrës së Koleviqit, që sipas postimit kanë shenja të dhunës së ushtruar ndaj tij.

“Kjo fotografi është ajo që më së paku i nevojitet sportit në tërësi. Kërkojmë nga Policia e Kosovës që të arrestuarit të dënohen me dënim meritor dhe skenat e tilla të mos përsëriten më. Për çdo kritikë puna e delegatit i cili lejoi më shumë shikues të jenë të pranishëm, të cilët edhe shkaktuan dhunën. Federata ka prova të mjaftueshme për këtë ngjarje, policia ka raportin si dhe kemi raportin e emergjencës që lojtari u dërgua në spital pas ndeshjes. Turp!”, shkruan në njoftimin tjetër të klubit prizrenas.