Fjalë Kyçe

Kepa tregon pse nuk pranoi të zëvendësohet

Kepa tregon pse nuk pranoi të zëvendësohet

Një moment i çuditshëm ndodhi në fund të vazhdimeve në ndeshjen finale të EFL Kupës, ku portieri i Chelseas, Kepa Arrizabalaga nuk pranoi të zëvendësohet nga Willy Caballero.

Gjyqtari i katërt kishte ngritur tabelën e zëvendësimit dhe në fund spanjolli kishte qëndruar për penalltitë.

Pas ndeshjes portieri ka sqaruar situatën, ku ka thënë se situata është keqkuptuar pasi trajneri ka menduar se është i lënduar.

“Para së gjithash, duhet të them se është keqkuptuar. Në asnjë moment nuk kisha synimin që të mos dëgjoj, apo diçka të tillë shefin. Vetëm se ishte keqkuptuar, sepse dy herë më kishin marrë mjekët dhe mendova se nuk kisha mundësi të vazhdoja. Kishte dy ose tre minuta konfuzion derisa mjekët arritën në bankë, dhe ata shpjeguan gjithçka mirë”.

“Kjo nuk kishte të bënte me problemet që kisha këtë javë. Dhe, mirë, është keqkuptuar. Sepse trajneri mendonte se nuk mund të vazhdoja, dhe në thelb po përpiqesha të them se fizikisht isha mirë.

“Unë e di nëse e shihni atë nga jashtë, nuk e di se si doli, nuk është imazhi më i mirë. Kam folur me trajnerin. Mendoj se është keqkuptuar. Unë e kuptoj se në televizion, në mediat sociale, ata po flasin për këtë, por jam këtu për ta shpjeguar atë, për të thënë se nuk ishte qëllimi im për të shkuar kundër menaxherit. Ne kemi folur tani dhe unë vetëm po përpiqesha të them se jam mirë. Ai mendoi se nuk isha mirë”.

“Unë nuk mendoj se duhet të jetë akti kryesor i këtij përfundimi. E kuptoj se luajtëm një nivel të mirë kundër një prej ekipeve më të mira në botë. Ishim afër fitores, natyrisht që jemi të trishtuar që nuk fituam, dhe mendoj se ekipi duhet të vazhdojë të luajë ashtu, sepse sot kemi treguar se mund të konkurrojmë kundër ekipeve më të mira. Ndër gjërave negative, ne duhet të marrim ato pozitive”, ka përfunduar Kepa.

Portieri i Chelseas arriti të pres një penallti derisa katër të tjerë u realizuan nga lojtarët e Cityt.