Fjalë Kyçe

Kjo është perla e bregdetit të Shqipërisë që po tërheq turistët e huaj

Kjo është perla e bregdetit të Shqipërisë që po tërheq turistët e huaj

Rëra e bardhë dhe deti kristal në Ksamil, tërheq çdo vit turistët vendas e të huaj për të kaluar pushimet verore.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot pamje nga Ksamili, duke ftuar turistët të vizitojnë këtë parajsë të vendit tonë.

“Mirëmëngjes dhe me freskinë e kaltër të Ksamilit, ju uroj një fundjavë të bukur”, shprehet Rama.

I ndodhur 12 km larg Sarandës Ksamili ofron një pamjej mbresëlënëse me ishujt e vegjël shkëmborë me një bimësi të egër të dendur.

Turizmi në plazhet e Ksamilit po rritet çdo vit. Tërheqja kryesore e Ksamilit është e përfaqësuar nga plazhet e tij të kristalta për mijëra turistë që duan të gëzojnë detin e bukur, një tipar pothuajse i të gjitha plazheve në Shqipëri, ku rëra është e mirë dhe e pastër, ndërsa deti ofron një pamje të plotë të jetës marine me qartësinë e tij.