Fjalë Kyçe

Kupa e Afrikës, dyshohet për gjashtë të vdekur në lojën e Kamerunit dhe Komoreve

Kupa e Afrikës, dyshohet për gjashtë të vdekur në lojën e Kamerunit dhe Komoreve

Gjashtë persona raportohet se janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar nga një përplasje jashtë stadiumit, ku u zhvillua një ndeshje në kuadër të Kupës së Afrikës në Kamerun.

Disa video treguan tifozët e futbollit duke u shtyrë me njëri-tjetrin për të hyrë në stadiumin “Paul Biya” në një lagje të kryeqytetit, Yaounde.

Naseri Paul Biya, guvernator i rajonit qendror të Kamerunit, tha se mund të ketë më shumë viktima.

Një raport tjetër tha se një numër fëmijësh kishin humbur vetëdijen.

Ndeshja e 16 e fundit ndërmjet Kamerunit dhe Komoreve u zhvillua pavarësisht incidentit, përfundoi me fitoren 2-1, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.