Fjalë Kyçe

Kuzhinieri italian me yjet Michelin dënohet pasi 53 persona u sëmurën nga midhjet e kontaminuara

Kuzhinieri italian me yjet Michelin dënohet pasi 53 persona u sëmurën nga midhjet e kontaminuara

Një kuzhinier italian i klasit Michelin është dënuar me burgim me kusht dhe gjobë pasi 53 persona u sëmurën pasi hëngrën midhje të kontaminuara me norovirus.

Akuzat lidhen me një banket martese në restorantin Piccolo Lago të Marco Sacco, ku ai ka dy yje Michelin.

Mysafirëve në restorantin me pamje nga liqeni Mergozzo në Italinë veriore, iu shërbyen një rizoto gjatë festimeve për të shënuar dasmën në vitin 2021.

Megjithatë, ushqimi më vonë doli të ishte i kontaminuar me norovirus, virusi shumë ngjitës i njohur gjithashtu si insekti i të vjellave.

Sacco tha se ai kishte shërbyer më shumë se 3,000 pjata të ngjashme dhe nuk kishte pasur asnjë problem, dhe këmbënguli se procedurat ishin ndjekur nga afër.

Gjykata e dënoi atë me dy muaj e 20 ditë burg, dënimi u pezullua me kusht, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.