Fjalë Kyçe

Lajmërohet Ramosi: Me dhemb zemra që s’do të luaj në Euro, do të bëj tifo për Spanjën nga shtëpia

Lajmërohet Ramosi: Me dhemb zemra që s’do të luaj në Euro, do të bëj tifo për Spanjën nga shtëpia

Sergio Ramos e ka pranuar se i dhemb zemra që nuk do të mundë ta përfaqësojë Spanjën në Kampionatin Evropian 2020 këtë verë, pasi nuk mori ftesë nga trajneri Luis Enrique.

Spanja e publikoi sot listën prej 24 futbollistëve të ftuar për Kampionatin Evropian 2020, i cili nis më 11 qershor. As Ramosi e asnjë futbollist tjetër i Real Madridit nuk është pjesë e listës, raporton Gazeta Express

Kjo është hera e parë në historinë e Kombëtares që Spanja shkon në një turne të madh pa e ftuar asnjë futbollist nga klubi mbretëror, i cili e mbylli sezonin 2020/21 pas asnjë trofe pas rezultateve zhgënjyese.

Ramos nuk ka munguar në një turne ndërkombëtar për Spanjën që prej Euro 2004, por tani do t’i duhet ta shikojë Euro 2020 nga shtëpia.

Në një reagim në rrjetet sociale pas publikimit të listës nga Enrique, Ramos shkroi: “Me dhemb që nuk kam qenë në gjendje t’i ndihmojë ekipit tim më shumë dhe që nuk do të luaj për Spanjën por, në këtë rast, gjëja më e mirë është të pushoj, ta rimarr veten plotësisht dhe të rikthehemi vitin e ardhshëm siç kemi bërë gjithmonë. Me dhemb që nuk mund ta përfaqësoj vendin tim, por më duhet të jem i sinqertë dhe i ndershëm.”

“Bashkëlojtarëve të mi iu uroj shumë fat dhe shpresoj se do të kalojmë sa më mirë në Euro. Do të bëj tifo për ta nga shtëpia. Forca Spanjë, Forca Madrid përgjithmonë!”, shtoi ai.

Fituesi i Kupës së Botës mungoi në 35 ndeshje në të gjitha garat për Real Madridin në këtë vit, për shkak të lëndimeve dhe koronavirusit.

Ai e operoi me sukses gjurin në janar, por luajti titullar në vetëm dy ndeshje për Realin në vitin 2021 dhe trajneri Zinedine Zidane e la rezervë në ndeshjen e fundit të sezonit në La Liga të dielën.

Enrique e shpjegoi vendimin për të mos e ftuar Ramosin, duke thënë para gazetarëve: “Ramosi nuk ka qenë në gjendje të garoj këtë sezon, ai nuk ka qenë në gjendje të stërvitë me grupin. Unë i telefonova atij mbrëmë, ishte e vështirë.”

“E kam të qartë se është vendim i komplikuar. Unë e këshillova atë të jetë vetjak dhe ta rikthejë nivelin e lartë për të luajtur për klubin e vet dhe për ekipin kombëtar”, shtoi ai.