Fjalë Kyçe

Lajmi i ditës, LA Galaxy e bën Ibrën lojtarin më të paguar në historinë e futbollit

Lajmi i ditës, LA Galaxy e bën Ibrën lojtarin më të paguar në historinë e futbollit

Klubi amerikan, LA Galaxy do ta bëjë sulmuesin suedez Zlatan Ibrahimoviq, futbollistin më të paguar në historinë e futbollit botëror.

Suedezi, i cili së fundmi refuzoi një transferim te AC Milan, do të fitojë rreth 8.5 milionë euro pasi ka firmosur një kontratë të re me klubin amerikan.

Kjo është një rritje e madhe në krahasim me 2 milionë eurot që fitoi sezonin e kaluar.

Veterani 37-vjeçar ka vërtetuar se është akoma në gjendje të jetë vendimtar duke shënuar 22 gola dhe 10 asiste në vitin e parë në Kaliforni.

Dhe ESPN pretendon se Ibra është shpërblyer me një kontratë katër herë më të mirë, duke eklipsuar rrogën e mëparshme të Kaka.

Braziliani ka qenë rekordmeni me një rrogë 6 milionë euro kur luante te Orlando City.

Duke folur për kontratën e re, ish-sulmuesi i Manchester United rrëfen: “Qëndrova këtu pasi nuk kam mbaruar akoma punë në MLS”.

“Nuk jam i kënaqur me vitin e parë, të cilin e konsideroj si vitin e nxehjes, mendoj se viti i dytë do të jetë ndryshe”, tha Ibra.