Fjalë Kyçe

Largimi i Kylian Mbappe liron 225 milionë euro për PSG-në, një ‘pjesë të konsiderueshme’ do të investohet te ylli i Serie A

Largimi i Kylian Mbappe liron 225 milionë euro për PSG-në, një ‘pjesë të konsiderueshme’ do të investohet te ylli i Serie A

Largimi i Kylian Mbappe nga Paris Saint-Germain do të lirojë klubit parisien plot 225 milionë euro, sa do t’i kushtonte po të qëndronte.

Francezi njoftoi në rrjetet sociale se do të luajë ndeshjen e tij të fundit për kampionët e Ligue 1 këtë fundjavë përpara se të largohet nga klubi pas shtatë vitesh.

Mbappe do t’i bashkohet me Real Madridin si lojtar i lirë dhe largimi i tij thuhet se do të lirojë mbi 200 milionë euro për transferimet e verës, të cilat do të investohen menjëherë në skuadër.

“Kuptoni PSG-në ka liruar 225 milionë euro bruto nga largimi i Kylian Mbappe, duke përfshirë taksat dhe sigurimet shoqërore. Një pjesë e konsiderueshme e kësaj do t’i kushtohet shumë lojtarëve këtë verë si pjesë e vazhdimësisë së klubit. Rinovimi i skuadrës dhe investimi në talentet e rinj”, ka shkruar gazetari Ben Jacobs.

Pas largimit të Lionel Messit në vitin 2023, PSG duhet të kalojë humbjen e yllit të tyre të dytë të madh në po aq vite.

Ndërsa ata do të kenë fondet për të rindërtuar, do të jetë e vështirë të ndërtohet një skuadër e aftë për të konkurruar me klubin ku Mbappe po shkon.

Parisienët gjithmonë pritet të fitojnë Ligue 1, por ata ende nuk e kanë fituar Ligën e Kampionëve dhe rruga drejt lavdisë evropiane do të bëhet shumë më e vështirë me largimin e 25-vjeçarit.

Victor Osimhen i Napolit është objektivi kryesor për të zëvendësuar Mbappen. Megjithatë, raportet sugjerojnë se nigeriani mund të refuzojë PSG-në në favor të një lëvizjeje në Ligën Premier.

PSG-së do t’i duhet të sjellë një emër ylli për të zbutur largimin e yllit, por ata mund të përballen me një konkurrencë të fortë nga klubet kryesore të Evropës për një nga sulmuesit më të mirë në botë.