Fjalë Kyçe

Lojtarët që festuan në mbështetje të protestuesve në SHBA, mund të dënohen nga DFB

Lojtarët që festuan në mbështetje të protestuesve në SHBA, mund të dënohen nga DFB

DFB do të shqyrtojë dedikimet e Jadon Sancho, Marcus Thuram dhe Weston McKennie që i bën George Floyd gjatë ndeshjeve të Bundesligës në fundjavë.

Pasi shënoi të parin nga tre golat e tij ndaj Paderbornit të dielën, Sancho zbuloi një bluzë që mban mesazhin e shkruar me dorë “Drejtësi për George Floyd”, ndërsa bashkëlojtari i tij Achraf Hakimi bëri të njëjtën gjë.

Mesazhi i Sancho ishte pas veprimit të Thuram i cili qëndroi në gju pasi shënoi për Borussia Monchengladbach kundër Union Berlin, ndërsa amerikani i Schalke, McKennie veshi një fanellë ku shkruhej “Drejtësi për George Floyd”, përcjell lajmi.net.

Floyd ishte vrarë nga policia në Minesota javën e kaluar, duke shkaktuar protesta në shkallë të gjerë dhe trazirat në shumë qytete në Shtetet e Bashkuara.

Kryetari i komitetit të kontrollit të DFB-së Anton Nachreiner tani ka konfirmuar që festimet duhen parë, duke thënë: “Trupi i kontrollit i DFB do të marrë pjesë në këtë çështje në ditët e ardhshme dhe do të shqyrtojë rrethanat e çështjes”.

Sipas rregulloreve të DFB-së, deklarata të tilla janë të ndaluara.