Fjalë Kyçe

Mediat e huaja me një super artikull për një super Kosovë

Mediat e huaja me një super artikull për një super Kosovë

Këtë javë do të luhen kualifikueset e EURO 2020. Përfaqësuesja e Kosovës do të marrë për herë të parë pjesë në këto kualifikuese.

Gazeta botërore “Forbes”, në një shkrim për ndeshjet ndërkombëtare ka përmendur edhe Kosovën për këtë moment të mirë që po kalojnë.

• Kosova mund të shokojë disa emra të mëdhenj në EURO 2020

Në fund të Grupit A është Kosova, të cilët debutojnë në kualifikimet e EURO 2020. E pra, një lloj: si dikush që ka një interes kalimtar në Kosovë, do ta dijë, ata kanë qenë duke bërë mirë në futbollin evropian për pak kohë, vetëm duke i veshur ngjyrat e kombeve të tjera. Në Euro të fundit, Zvicra dhe Shqipëria përfshinë më shumë se 10 lojtarë të kualifikuar kosovarë, duke përfshirë Xherdan Shaqirin nga Liverpooli dhe Granit Xhaka të Arsenalit. Trashëgimia e tyre si një komb futbollist është i njohur mirë.

Kosova u pranua vetëm në UEFA në vitin 2016 dhe luftoi me kualifikimin e Kupës së Botës, por lulëzoi në Ligën e Kombeve dhe fitoi pjesën e tyre edhe pse hyri si farë e poshtme. Kjo do të thotë se ata janë të garantuar një vend të playoff pavarësisht se sa mirë ata bëjnë në Grupin A. Presioni është jashtë. Republika Çeke, Bullgaria dhe Mali i Zi janë një hap nga opozita e tyre në Lidhjen e Kombeve, por jo një hap aq i madh sa Kosova do të jetë e frikësuar. Në të vërtetë, krejt e kundërta: Dardanasit do të shijojnë mundësinë për të shkaktuar një tronditje. Ylli i tyre, Werder Bremen, Milot Rashica, ka shënuar 7 gola në 9 ndeshje në Bundesligë për vitin 2019 dhe do të kërkojë ta sjellë këtë formë edhe në ekipin kombëtar.