Fjalë Kyçe

“Mirësevini” – Mediumi kroat i kushton artikull mikpritjes së kosovarëve për kroatët para takimit Ballkani – Dinamo

“Mirësevini” – Mediumi kroat i kushton artikull mikpritjes së kosovarëve për kroatët para takimit Ballkani – Dinamo

Gazeta e madhe kroate Jutarnji.hr i ka kushtuar një artikull të veçantë mikpritjes së kosovarëve për gazetarët kroatë të cilët kanë zbarkuar në Prishtinë për ndeshjen Ballkani – Dinamo Zagreb, e vlefshme për Grupin C të Ligës së Konferencës, shkruan lajmi.net.

Në një raportim nga gazetarët e Jutarnji në Prishtinë theksohen fjalët e mira dhe sjellja e mirë e qytetarëve të Kosovës për ta.

“Jeni nga Zagrebi? Unë e dua Kroacinë. Mirësevini, keni nevoj për ndonjë gjë” – ishin disa nga fjalët e kosovarëve për gazetarët kroatë, transmeton lajmi.net.

Ata gjatë ardhjes në Prishtinë theksuan se nuk kanë asnjë pengesë për të kryer punën e tyre.

Shkrimi i plotë i Jutarnji, transmetuar nga lajmi.net:

Jeni nga Zagrebi? Unë e dua Kroacinë. Mirësevini, keni nevojë për ndonjë gjë? Këto ishin fjalitë që dëgjonim në çdo hap në Prishtinë. Prandaj fjalët magjike janë Kroacia dhe Zagrebi. Ata hapin të gjitha dyert, vizatojnë buzëqeshje, por edhe pije alkoolike. Ose ja një nga një taksi… Fatura ishte katër euro. Nuk kishim kusur, sigurojmë një faturë 50 euro.

– Asgjë më e vogël – na pyet taksisti.

Nuk kishim…

– Oh, harroje atëherë, nëse nuk mund ta nderoj vëllanë tim kroat, kë do të…

Gjatë rrugës mësojmë se burri ishte ende në Zagreb në vitin 1992, ai jetoi në Dubravë për dy vjet. Ai thotë se do të donte të shkonte sërish në metropolin kroat, kur të bisedonim, vetëm se nuk i rridhnin lotët.

Kemi ecur në këmbë drejt stadiumit Fadil Vokrri, ku sot do të luhet ndeshja ndërmjet Ballkanit dhe Dinamos. Ishin orët e mëngjesit, stadiumi me emrin e futbollistit të madh kosovar ishte ende i mbyllur, sigurisht që nuk mund të hyje brenda. Më pas erdhi një telefonatë nga Zagrebi, kështu që u “zbuluam” për shkak të gjuhës që përdorim. Nga dera e mbyllur, një burrë u përgjigj…

– Ju jeni nga Kroacia?

Dhe stadiumi nuk ishte më i mbyllur, dyert u hapën. Dhe historia filloi. Besojeni apo jo, u përplasëm me shefin e sigurimit

i Federatës së Futbollit të Kosovës, një njeri jashtëzakonisht i mirë i quajtur Patrik Mazreku.

– Unë jam si Markoviçi yt në HNS – qeshi Patrik.

Ai ishte në stadium për shkak se ndeshja ndërmjet Ballkanit dhe Dinamos luhet në stadiumin e shoqatës lokale, Ballkani nuk mund të luajë në vendlindjen e tij në Suharekë, ku ka bar artificial dhe një stadium të vogël. Të gjitha ndeshjet evropiane të klubeve kosovare luhen në Fadil Vokrri në Prishtinë.

– Asnjë nga stadiumet tona, përveç këtij, nuk ka standardin e “kategorisë 4”, të përcaktuar nga UEFA. Por tani do të ndërtojmë një stadium në Mitrovicë, të gjitha kushtet janë plotësuar, do të ndërtohet një i ri. Po ashtu do të rinovohet edhe stadiumi në Gjilan të Pejës… Ai i Mitrovicës do të akomodojë 13 mijë shikues, ashtu si edhe ai i Prishtinës. Është ish-stadiumi Trepçes – na thotë Patrik.

Ai na tha menjëherë se biletat për ndeshjen e sotme mes Ballkanit dhe Dinamos janë shitur! Ai thotë se ka blerë edhe shumë bileta, se interesi për ardhjen e Dinamos është i madh. Duke kaluar pranë stadiumit, pamë edhe fan shop-in e Prishtinës, që dikur ishte “alfa dhe omega” e futbollit kosovar. Tani nuk është më kështu, nga shumë njerëz që takuam këtu mësojmë se klubi që dikur drejtohej nga “trajneri i të gjithë trajnerëve” Miroslav Qiro Blazheviq filloi të humbasë kontaktet me tifozët. Dy herë kemi qenë në Prishtinë para ardhjes së djeshme, në kohën e ish shtetit. Prishtina si klub futbolli kishte peshë politike. Tani klubi më i mirë në Kosovë është kundërshtari i sonte Dinamo. Si shef sigurimi, sigurisht që Patriku ynë, i cili ka jetuar 15 vite në Zadar, di gjithçka për grupet e tifozëve në Kosovë.

Pa asnjë pengesë

– Tifozët e Ballkanit quhen Xhebrailat.

Kur e pyetëm nëse kanë probleme me grupet e tifozëve në Kosovë, ai thjesht na buzëqeshi.

– Jo, ne nuk kemi asnjë problem me tifozët në Kosovë, ata nuk janë të dhunshëm, ne nuk e dimë këtë këtu. E dini, Kosova është e vogël, kështu që mund të them që njerëzit njihen, askush nuk do të ketë probleme. Është ndryshe nga vendi ku je në Kroaci.

Më pas na dha një shembull interesant…

– Ja, le të themi ultras kryesor nga Gjilani është një i afërm i ultrasit kryesor nga Prishtina. Ka aq shumë lidhje familjare dhe njohje sa është e pamundur të ndodhë ndonjë përballje fansash.

Kombëtarja e Kosovës, për shembull, ka tifozët e saj. Ata mbështesin vetëm kombëtaren dhe quhen Dardani. Është një fis iliro-trak që banonte në zonën e sotme të Kosovës.

– Dardanët mbështesin vetëm kombëtaren, por unë si shef i sigurimit mund të kërkoj ndihmë prej tyre në organizimin e ndeshjeve.

Kur, le të themi, policia ka nevojë për ndihmë, ata mund të punësohen. Për shembull, në ndeshjen e fundit të kombëtares, të tetë ata ndihmuan policinë të vendoste gardhe hekuri. Para çdo ndeshje u them se nuk ka pishtar. Përgjigja e tyre është “është në rregull, nuk do të ketë një pishtar”. Dhe nuk ka asnjë pishtar. Ata kanë edhe oficerin e tyre përgjegjës për sigurinë. Nëse dikush ka sjellë pishtarë, le t’i lëmë në parking për t’i ndezur të gjithë. Dhe kaq, nuk ka asnjë në stadium. Ose, nëse gjykohet se nuk ka mjaft stjuardë, atëherë stjuardët janë Dardani.

Për shkak të ndalimit të UEFA-s, tifozët e Bad Blue Boys të Dinamos nuk janë në Prishtinë. Por edhe sikur të kishin ardhur, duket qartë se nuk do të kishte asnjë konflikt me tifozët vendas. Mendoj se është e qartë edhe pse, Kroacia dhe Kosova janë vende mike, na thonë se, për shembull, marrëdhëniet mes tifozëve të Dinamos dhe Prishtinës janë jashtëzakonisht miqësore.

– Dhe nëse tifozët e Dinamos do të mund të vinin në Prishtinë, sigurisht që nuk do të kishte trazira, do të kishte një atmosferë miqësore. Rrezik do të ishte vetëm nëse nuk do të shpalosej një lloj pankarte, ose nëse të dy grupet e tifozëve do të fillonin ndonjë brohoritje të përbashkët nga tribuna, mund të pasonte një lloj ndëshkimi nga UEFA- na tha Patrik.

Dhe kështu, në çdo hap në Prishtinë, ndiheshim si në shtëpinë tonë. Shtrëngime duarsh të forta, përkëdhelje mbi supe, buzëqeshje kudo. Dhe po, Patrik na tha se ka ende shumë tifozë të Dinamos këtu në Prishtinë, tifozët e vjetër e kanë përcjellë entuziazmin e tyre te brezat e rinj. Por ai përmendi një klub tjetër tonën.

– E dini, në Prishtinë në kohën e ish-shtetit kanë qenë vetëm tre klube. Dinamo, Hajduk dhe Prishtina.