Fjalë Kyçe

Ozil e fton në dasmë Erdoganin

Ozil e fton në dasmë Erdoganin

Ylli i futbollit gjerman me origjinë turke Mesut Ozil u takua me Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, në aeroportin “Ataturk” në Stamboll.

Pas humbjes së dëshpëruar të Gjermanisë në Kampionatin Botëror, Ozil u akuzua si fajtor nga tifozët gjermanë se ishte shkas pse shteti gjerman nuk u kualifikua në fazën e grupeve.

Në korrik, Ozil më në fund theu heshtjen lidhur me çështjen dhe njoftoi tërheqjen e tij nga ekipi kombëtar gjerman duke përmendur diskriminimin kundër rrënjëve të tij turke, përçarjet raciste dhe komentet që e fyenin atë.