Fjalë Kyçe

Për Gjermaninë, marrëveshja gjithëpërfshirëse e domosdoshme

Për Gjermaninë, marrëveshja gjithëpërfshirëse e domosdoshme

Për stabilitet të përhershëm të rajonit, kërkohet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe e qëndrueshme në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Kështu ka shkruar të martën Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë në Twitter, pas takimit të ministrit të Punëve të Jashtme, Heiko Maas me përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun në mes të Kosovës e Serbisë, Miroslav Lajçak.

“Për stabilitet të përhershëm kërkohet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe e qëndrueshme i Kosovës dhe Serbisë. Ky është parakushti kyç për realizimin e perspektivës së BE-së në të dy vendet”, shkruan në postim.

Maas ka thënë se është mirë që Lajçak ka sjellë moment të ri në dialog dhe ka vënë synime ambicioze.

“Duam përparim të shpejtë për njerëzit në rajon. E ardhmja e Ballkanit perëndimor është në Evropë. BE-ja duhet të ketë rol udhëheqës”, ka thënë Maas.