Fjalë Kyçe

Plaid i ri Tesla Model S mori flakë gjatë vozitjes

Plaid i ri Tesla Model S mori flakë gjatë vozitjes

Një kopje e modelit të lartë Tesla, i cili ishte dorëzuar vetëm që nga qershori, papritmas filloi të digjej. Shoferi ishte në gjendje të largohej menjëherë.

Një model i ri i lartë Tesla “S Plaid” që sapo është dorëzuar ka marrë flakë gjatë vozitjes.

Shoferi, ishte në gjendje të përdorte forcën vetëm për të shpëtuar nga automjeti sepse dyert bllokohen menjëherë, sepse është veturë elektrike, tha të premten avokati Mark Geragos.

Vetura u kthye në një top zjarri pak pasi u rrokullis në Pensilvani. “Kjo ishte një përvojë e tmerrshme dhe e tmerrshme”. tha Geragos. Tesla nuk e komentoi drejtpërdrejt këtë.

Rasti është duke u hetuar.

Vetura më e fundit luksoze nga pioneri i veturave elektrike në SHBA është dorëzuar vetëm që nga qershori.

Çështja tani është duke u hetuar, tha avokati, dhe i kërkoi Tesla të hiqte modelin nga tregu derisa të ishin të qarta shkaqet.

Shefi i Tesla Elon Musk e kishte shpallur veturën në premierën botërore me fjalët se ishte “më e shpejtë se çdo Porsche dhe më e sigurt se çdo Volvo”.

Zhvillimi i baterisë ishte më kompleks për shkak të çështjeve të sigurisë.