Fjalë Kyçe

Pse Kylian Mbappe nuk do të transferohet në Real Madrid

Pse Kylian Mbappe nuk do të transferohet në Real Madrid

Projekti i Paris Saint-Germain ka dy shtylla që e mbështesin atë: njëra është Neymar dhe tjetra Kylian Mbappe.

Sulmuesi francez arriti në Parc des Princes si një lojtar luksoz, më i shtrenjtë në botë, dhe ai është bërë yll i madh në Paris.

Ai është idhulli i tifozëve, ndihmoi duke fituar Kupën e Botës me Francën. Real Madridi e ka bërë të qartë se ata nuk do të dorëzojnë një ofertë për Mbappe këtë verë dhe ata në Paris e shohin atë si të pa transferueshëm, pavarësisht nga tarifa.

Dëshira e PSG për të mbajtur Mbappe shkon përtej asaj që ai ofron në fushë, dhe se vetë është shumë. Sulmuesi francez dhe Neymar janë në futbollin francez çfarë ishte David Beckham në Spanjë gjatë kohës së tij në Real Madrid. Ata janë makina për prodhimin e parave.

Ata kanë pasur probleme, por të ardhurat dhe sponsorizimet e reklamave do të rriten me palën në Paris. Klubi kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me grupin Hotel Accor, i cili do të zëvendësojë Fly Emirates në fanellë, e cila do t’i shohë ata të fitojnë hiq më pak se 60 milionë euro për sezon, gjë që nuk ka ndodhur ndonjëherë me ndonjë klub francez.

Është e lehtë të harrosh se Mbappe është ende i ri. PSG e di se sa ai ka për shumë për të dhënë dhe ata po parashikojnë më shumë nga sezoni i ardhshëm. Pavarësisht nga paraqitjet e tij të pabesueshme, ai nuk u paraqit kundër Manchester United në Paris ose në eliminimin e Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit sezonin e kaluar.

Nasser al Khelaifi, presidenti i PSG-së, është i qartë për mos shitjen e Mbappe, sepse ai është një nga lojtarët më të mirë në botë dhe ai nuk do të lejojë që lojtari të jetë duke ‘lulëzuar në Europë’.

Ndërkohë, lojtari i siguroi tifozët e vazhdimësisë së tij pas disfatës kundër Man.Utd dhe nuk e ka diskutuar të ardhmen e tij. “Ka shumë njerëz që dyshojnë, por unë do të vazhdoj të besoj në këtë projekt”, tha Mbappe. “Do të jem këtu, kjo është e sigurt.”