Fjalë Kyçe

Rikthehen rastet e reja në kryeqytet, kjo është situata në qytetet e tjera

Rikthehen rastet e reja në kryeqytet, kjo është situata në qytetet e tjera

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se ka shkuar në 15 mijë e 663 numri i të infektuarve me koronavirus.

Në Kosovë numri i të infektuarve me koronavirus ka arritur në 15 mijë e 663.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 43 raste të reja, dy viktima dhe 123 të shëruar.

Sipas IKSHPK-së, numri më i madh i të infektuarve është nga Prishtina, ku brenda 24 orëve janë regjistruar 15 raste të reja.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së, pa ndërhyrje:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me  metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 43 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1rast nga MIQ-COVID, QKUK dhe 1 rast nga Spitali i Prizrenit).

Numri total i rasteve pozitive është 15.663 raste nga 68.463 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 627 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 123 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 13.677 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.359.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 15 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Gjilan 3 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast Drenas, Ferizaj, Gjakovë, Kamenicë, Lipjan dhe Vushtrri.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!.