Fjalë Kyçe

Rikthimi epik i Barçës kundër PSG-së nuk do të kishte ndodhur kurrë me VAR

Rikthimi epik i Barçës kundër PSG-së nuk do të kishte ndodhur kurrë me VAR

PSG do të përballet me Barcelonën në ndeshjen e parë të çerekfinales së Ligës së Kampionëve sonte, shtatë vjet pas rikthimit më të madh në historinë e kompeticionit – por VAR do ta kishte paguar atë përpara se të fillonte.

Paris Saint-Germain dhe Barcelona takohen sërish në një çerekfinale të Ligës së Kampionëve në Parc des Princes sonte dhe ndërsa kanë kaluar shtatë vjet nga La Remontada, ndoshta rikthimi më i madh në historinë e sportit, referencat për atë kthesë të jashtëzakonshme do të vazhdojnë të formojnë rrëfime të ndryshme

Siç tha Unai Emery, menaxheri i tanishëm i Aston Villas, i cili ishte në atë kohë në krye të gjigantëve parisienë: “Ne u eliminuam sepse VAR-i nuk ekzistonte ende. Ne u eliminuam qartë nga vendimet e arbitrave”. Ankesa për paraqitjen e gjyqtarit Deniz Aytekin, duke treguar për tetë incidente të ndryshme gjatë lojës.

Aytekin de facto u dënua nga organi qeverisës më pas, duke marrë përgjegjësi vetëm për ndeshjet e fazës së grupeve në dy sezonet në vijim. Ai u tërhoq si arbitër ndërkombëtar në vitin 2022.

Në vitin 2021 L’Equipe mori një gjyqtar francez, Said Ennjimi, të shikonte ndeshjen plotësisht dhe të gjykonte vendimet.

Dhe ai deklaroi se mbrojtësi i Barçës, Gerard Pique,duhet të ishte përjashtuar në pjesën e parë, ndërsa Javier Mascherano kreu një faull që do t’i kishte sjellë PSG një penallti.

Katalanasit kryesuan 1-0, falë një goli të hershëm të Luis Suarez, kur Pique u përplas në pjesën e pasme të Edinson Cavanit. Mori një karton të verdhë, por nëse rishikimet e videove do të ishin të pranishme, ka të ngjarë që do të ishte kthyer në të kuqe.

Një ndërhyrje e pakontrolluar nga pas nga Pique, objektivi i vetëm i të cilit është të rrezikojë integritetin fizik të kundërshtarit të tij”, tha Ennjimi.

Vendimi tjetër i diskutueshëm i arbitrave erdhi shumë më vonë, në minutën e 85-të – me Barçën që fitoi 3-1 në natë, por mbrapa 5-3 në total. Mascherano rrëzoi bashkatdhetarin Angel di Maria nga prapa, por asnjë penallti nuk u akordua – dhe ish-ylli i Liverpool-it gjithashtu do të rrezikohej nga një karton i kuq nëse gjyqtari do të lejohej të rishikonte incidentin.

“Gabimi është më se i dukshëm, është i rëndë”, shtoi Ennjimi. “Pas shikimit të imazheve, jo vetëm që do të kishte një penallti në favor të PSG-së, por me siguri edhe një karton të kuq të drejtpërdrejtë kundër Mascheranos, pasi goditja e tij ishte e painteresuar për topin dhe e kryer nga pas”.

“Është e qartë se unë preka Di Marian dhe është një gabim,” tha Mascherano për radion spanjolle pas ndeshjes. “Por unë mendoj se kjo nuk është arsyeja pse e eliminuam PSG”.

PSG-ja u acarua më pas nga vendimi i Aytekin për t’i dhënë Barçës një penallti në minutën e 91-të kur Luis Suarez u rrëzua nën kontaktin minimal nga Marquinhos – reagimi i sulmuesit uruguajian ishte teatror.

Pak nga protagonistët e asaj mbrëmjeje mbeten në klube tani – portieri i Barçës, Marc-Andre Ter Stegen dhe fituesi i pafajshëm Sergi Roberto. Treshja e PSG-së, Marquinhos, Layvin Kurzaëa dhe Presnel Kimpembe.

Megjithatë fantazmat mbeten te PSG, i cili do të vazhdonte të nënshkruante me dy nga yjet më të mëdhenj të Barçës – Lionel Messi dhe Neymar – në kërkim të titullit të parë evropian. Pritja vazhdon…