Fjalë Kyçe

Ronaldo apo Messi? Ricardo Kaka habit me përgjigjen

Ronaldo apo Messi? Ricardo Kaka habit me përgjigjen

Braziliani Kaká, i cili shkëlqeu me Milanin (fitoi Topin e Artë) dhe luajti më pas për Real Madridit, ka deklaruar në një intervistë nëpërmjet Instagramit për FIFA-n se, pavarësisht se ka luajtur në të njëjtën skuadër me Cristiano Ronalon, Messi është më i mirë se portugezi.

“Cristiano është një makinë. Nuk e bën të fortë vetëm forma. Ai është i fuqishëm, i shpejtë dhe mendërisht i kalitur. Gjithmonë dëshiron të fitojë, të jetë në fushë më i miri. Kam luajtur me Cristianon dhe ai është me të vërtetë i pabesueshëm, por unë jam me Messin. Ai është gjeni, është talent i pastër. Mënyra se si ai luan është e jashtëzakonshme. Në historinë e sportit ata janë pa dyshim në “top-5”. Jemi shumë me fat që jemi në gjendje t’i shohim të dy”.

Kaká zbuloi se në moshën 18-vjeçare ai pati një aksident në pishinë, që pothuajse e la invalid.

“Pësova një aksident në një pishinë, përplasa kokën dhe theva qafën kur godita shtratin e saj. Shkova në spital dhe mjeku më tha: “A ndiheni mirë?” Dhe unë i thashë po. E pyeta se kur do të mund të luaja përsëri dhe ai më tha: “Ricardo, merre lehtë, nuk është momenti për të bërë këtë pyetje, është një ditë për të falënderuar, sepse, në shumicën e këtyre rasteve, njerëzit nuk ecin përsëri.” Në atë moment e kuptova se sa i rrezikshëm ishte ai aksident”.

Në fund, Kaka tha se vuajti më shumë eliminimet e Brazilit në botërorët “Gjermani 2006” dhe “Afrika e Jugut 2010” sesa humbjen me goleadë të “Seleçaos” ndaj Gjermanisë në vitin 2014.

“Eliminimi gjithmonë është i vështirë, por sidomos kur je vetë në fushë, sepse mendon se mund të ndryshosh diçka, çfarëdo qoftë. Kur je jashtë, thjesht vuan, kjo është arsyeja pse kam vuajtur më shumë në botërorët e viteve 2006 dhe 2010.”