Fjalë Kyçe

Sa para do të fitojnë Fury dhe Usyk nga përballja e së shtunës në Arabinë Saudite?

Sa para do të fitojnë Fury dhe Usyk nga përballja e së shtunës në Arabinë Saudite?

Përballja e shumëpritur mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk të shtunën në Arabinë Saudite premton jo vetëm të përcaktojë kampionin e padiskutueshëm të peshave të rënda në 24 vjet, por edhe të jetë një ngjarje fitimprurëse për të dy boksierët.

E vendosur të zhvillohet në Kingdom Arena në Riad, kjo ndeshje do të kurorëzojë mbretin absolut të kategorisë së peshave të rënda për herë të parë që kur Lennox Leëis e arriti këtë arritje në vitin 2000.

Fury, me një rekord të pamposhtur prej 34-0-1 dhe 24 nokaut, është kampioni aktual i ËBC.

Kundërshtari i tij, Usyk, gjithashtu është i pamposhtur pamposhtur në 21 ndeshje, duke fituar 14 prej tyre me nokaut, dhe mban titujt ËBA, ËBO dhe IBF.

Sa do të fitojnë Fury dhe Usyk?

Sa i përket aksioneve financiare, promotori amerikan Bob Arum ka treguar se Fury mund të largohet me mbi 100 milionë dollarë.

Kjo shumë përfaqëson 70 për qind të totalit të kuletës, duke sugjeruar që Usyk do të fitonte rreth 30 milionë dollarë.

Megjithatë, Arum la të kuptohet se këto shifra mund të jenë vlerësime konservatore.

“Nëse i thoni Tyson Furyt se do të fitonte 100 milionë dollarë, ai me të vërtetë do të zhgënjehej”, vuri në dukje Arum.

“Sepse ai mendon dhe mendoj se ka të drejtë që do të bëjë shumë më tepër se kaq”.

Kjo nënkupton që të ardhurat e Usyk mund të kalojnë gjithashtu shifrën e 30 milionë dollarëve, duke e bërë këtë ngjarje një humbje financiare për të dy boksierët.