Fjalë Kyçe

Solari gjen arsyen e barazimit te Realit me Villarealin

Solari gjen arsyen e barazimit te Realit me Villarealin

Santiago Solari tha se dëmtimi i Gareth Bale në mes të ndeshjes me Villarreal i kushtoi fitoren skuadrës së tij, e cila barazoi 2-2.

Bale nuk doli dot në fushë me fillimin e pjesës së dytë, teksa u zëvendësua nga Isco. Trajneri i “Los Blancos”, Solari, tha se u ndie mungesa e uellsianit:

“Ne e patëm fitoren në duar dhe donim ta vrisnim ndeshjen, por kundërshtari u kthye dhe mori barazimin. Villarreal ngulmoi shumë, sepse luante në shtëpi dhe i nevojiteshin pikë. Gareth, duke u larguar i lënduar, na kushtoi neve. Pa të në fushë, ne e humbëm avantazhin kundërsulmues. Gareth është një specialist në këtë mënyrë të luajturi. Ai ndjeu diçka dhe nuk ishte në gjendje të vazhdonte në pjesën e dytë”.

Luka Modric ishte një tjetër lojtar i Real Madridit, që u largua i lënduar nga fusha, i zëvendësuar nga mesfushori i ri, Federico Valverde.

Solari shpjegoi pas ndeshjes se Modric nuk ishte plotësisht i aftë për të luajtur dhe ishte plani i tij, për të mos rrezikuar me fituesin e “Topit të Artë”.

“Luka u shërua nga gripi dhe dha gjithçka që kishte. Unë kam qenë i lumtur, që kam marrë 60, 65 minuta nga ai. Kaq ishte planifikuar të luante paraprakisht”, theksoi Solari.