Fjalë Kyçe

Sulmuesi shqiptar injoron Shqipërinë, vendos për këtë kombëtare

Sulmuesi shqiptar injoron Shqipërinë, vendos për këtë kombëtare

Sulmuesi shqiptar, Fiorin Durmishaj, që po shkëlqen këtë sezon në Superligën greke me ekipin e Panioniost, nuk e ka zgjedhur ende Kombëtaren për të cilën do të luajë.

Mediat në vendin helen, një javë më parë deklaruan se ai e ka bërë zgjedhjen e tij, për të përfaqësuar Shqipërinë, shkruan Panorama.

Por, ndërkohë është trajneri i Kombëtares greke, Angelos Anastiadis, i cili ka folur rreth çështjes Durmishaj, dhe është shprehur:

“Asgjë nuk bëhet pa dëshirën e lojtarit. I kam parë shumicat e ndeshjeve të Panioniosit. Fola me të pak ditë më parë. I thashë se jemi të interesuar të vinte në kombëtare. Ka pasur shpresa për tek Shqipëria, por më tha se dëshiron të luftojë për vendin helen.
Procedurat për pasaportën e tij kanë nisur, dhe besoj se do kemi një fund të lumtur.”

Në të njëjtën linjë, është edhe drejtori teknik i ekipeve kombëtare greke, i cili deklaron: “Kemi folur me lojtarin dhe menaxherin e tij. Jemi në rrugën e duhur, dhe shpresoj se brenda javës, mund ta mbyllim këtë çështje”.