Fjalë Kyçe

Tërhiqet shorti për kualifikueset e Evropianit: Shqipëria dhe Kosova në një grup

Tërhiqet shorti për kualifikueset e Evropianit: Shqipëria dhe Kosova në një grup

Është hedhur sot shorti për kualifikueset e Kampionatit Europian Under-21 dhe për herë të parë në histori do të kemi një derbi zyrtar, sepse Shqipëria do të përballet me Kosovën.

Shorti na ka vendosur në grupin 3, ku kokë serie është Anglia favorite, ndërkohë që Austria, Turqia e Andorra janë kundërshtarët e tjerë.

Shqipëria dështoi në kualifikueset e fundit, duke grumbulluar vetëm 7 pikë nga 30 të mundshme dhe duke shënuar vetëm 9 gola, edhe pse pretendonim se do luanim një futboll sulmues.

Ndërkaq, Kosova shkëlqeu në kualifikueset e saj të para, sepse grumbulloi 12 pikë në 10 ndeshje, duke qenë vetëm 3 pikë larg vendit të dytë.

Të dyja skuadrat kanë talente të mëdha dhe do jenë përballje mjaft të bukura, nga ato që mbushin stadiumet.

GRUPI 3

Angli

Austri

Turqi

Kosovë

Shqipëri

Andorrë