Fjalë Kyçe

Toronto fiton duelin e ekipeve kryesuese, turpëron kampionët

Toronto fiton duelin e ekipeve kryesuese, turpëron kampionët

Toronto fitoi 113-93 ndaj Golden State në fushën e këtij të fundit, sfidë që vuri përballë njëra-tjetrës dy skuadrat kryesuese të Konferencave përkatëse.

Por në fund triumfoi ekipi kanadez, ndjeshëm më superior në fushë, duke e udhëhequr gjatë gjithë kohës ndeshjen, me Lowry që ishte shënuesi më i mirë me 23 pikë e 12 asist. Të gjithë titullarët e ekipit kanadez realizuan mbi 10 pikë, duke bërë diferencën në fushë (32 pikë u realizuan nga lojtarët e stolit), ndërsa për Golden State nuk mjaftuan 30 pikët e Durant për të evituar humbjen, me Ëarriors që zbresin në vendin e dytë në Perëndim.

Pas kohës shtesë fiton ekipi i Boston, që mundi 130-125 Washington jashtë fushe, ndeshje me rivalitet përgjatë gjithë kohës. Ndeshje e mirë për Irving, autor i 38 pikëve për Cltics, mbështetur edhe nga Morris me 27 pikë, duke fituar duelin me Ëall (34 pikë) e eal (22 pikë). Humbet skuadra e Milwaukee, që këtë sezon ka bërë një paraqitje të mirë, duke qenë në vendin e dytë në Lindje. Milwaukee u mund 113-97 nga Indiana, sfidë ku vendasit patën gjatë gjithë kohës epërsi dhe triumfuan fale 25 pikëve e 11 rebound të Young si dhe 23 pikëve të Turner.

NBA – Rezultatet:

Charlotte – Detroit, 108-107

Cleveland – New York, 113-106

Indiana – Milwaukee, 113-97

Philadelphia – Brooklyn, 124-127

Washington – Boston, 125-130

Memphis – Portland, 92-83

New Orleans – Oklahoma, 118-114

Dallas – Atlanta, 114-107

Utah Jazz – Miami, 111-84

Sacramento – Minnesota, 141-130

Golden State – Toronto, 93-113