Fjalë Kyçe

Vajza e Trump shpenzoi një shumë marramendëse parash në Serbi

Vajza e Trump shpenzoi një shumë marramendëse parash në Serbi

Vajza e presidentit Trump ka shpenzuar 23 mijë dollarë për pushime në Serbi

Ndonëse Tiffany Trump, vajza e parë e presidentit amerikan Donald Trump, ende qëndron larg zyrës së presidencës së babait, pushimet e saj të fundit në Serbi po befasojnë të tjerët.

Sipas mediumit Quartz, qëndrimi i saj atje nga 7 deri më 16-të mars, i kushtoi Qeverisë së SHBA-së të paktën 23 mijë dollarë.

Kostoja është llogaritur bazuar në një urdhër të dhënë në dhomat e hotelit Squaire Nine në Beograd, në të cilin thuhej si vijon:

”Një anëtar i familjes së ngushtë të presidentit Donald Trump, merr mbrojtje të plotë të Shërbimit Sekret në udhëtim edhe pse ajo nuk ishte në një biznes zyrtar shtetëror”.

Tiffany Trump e cila aktualisht është studente e vitit të dytë të Universitetit Georgetoën, qe në Serbi në pushim pranveror ndërsa udhëtoi bashkë me të dashurin e saj Michael Boulos, i biri i një biznesmeni miliarder.

Nga pushimet e saj në Serbi, vajza e presidentit amerikan Donal Trump, Tiffany, postoi një foto të saj duke vallëzuar pranë një statuje, si dhe një video të saj bashkë me Boulos dhe miqtë e tjerë në një restorant në rrethinën e njohur si Skadarlija.

”Përshëndetje nga Serbia”, shkruan në mesazhin e saj të vendosur të shoqëruar me fotografinë në Instagram.

Për disa media ndërkombëtare, 23 mijë dollarët e shpenzuar të Qeverisë së SHBA-së, për pushimin pranveror të Tiffany Trump, nuk po tingëllojnë shifra të jashtëzakonshme, pasi kjo duket një rënie e shpenzimeve të udhëtimit të kësaj familje.

Kohë më parë, të dy bijtë e Donald Trump Jr dhe Eric Trump bënë udhëtime ndërkombëtare të biznesit që kushtojnë gati 100,000 dollarë në kostot e udhëtimit të Shërbimit Sekret.

Presidenti amerikan Donald Trump vetë ngre një projektligj sa herë që viziton Mar-a-Lago ose një nga pronat e tij të tjera.

Zyra e Llogaridhënies së Qeverisë së SHBA-ve, njoftoi se katër nga udhëtimet e tij në vendpushimin e Palm Beach nga 3 shkurti deri më 5 mars 2017 i kushtonin agjencive federale 13.6 milionë dollarë.

Po të krahasohet, ish – presidenti Barak Obama u kritikua gjerësisht nga republikanët në vitin 2009 kur mori gruan Michelle në një takim të tij në Neë York City, duke i kushtuar qeverisë federale rreth 72,000 dollarë.

Grupet e Watchdog-ut gjithashtu gjetën që një udhëtim i Obamës në Çikago dhe Florida kushtonte 3.6 milionë dollarë.